5 adaptogenů, které na podzim dodají psychickou i fyzickou pohodu a harmonizují organismus

 

Pracovní stres a nezdravá životospráva, to jsou dva negativní faktory, se kterými se v současnosti potýká většina z nás. „Nestresuj se,“ je sice hezká rada, ale málokdo se jí dokáže řídit, na nějakou míru stresu totiž narazí v práci i v rodině každý. Žhavé to není ani s životosprávou. Většina lidí sklouzne k nějakým prohřeškům. Naštěstí jsou tu adaptogeny, rostliny, které nás chrání před stresem a pomáhají nastolit rovnováhu v organismu rozhozeném nevhodným životním stylem. Co od těchto bylinek můžete očekávat?

Zvyšují odolnost a posilují

Především pomáhají zvýšit odolnost organismu proti stresu, únavě, úzkosti, zraněním. Člověk, který obohatí svůj jídelníček o adaptogeny, se snáze přizpůsobuje změněným životním podmínkám, jako je třeba zhoršená kvalita životního prostředí, a tolik jimi netrpí. Velmi zjednodušeně řečeno: Rostlinné adaptogeny zvyšují naši odolnost. Celkově harmonizují organismus, působí proti nepříznivým vlivům okolí širokou škálou různých faktorů (nemají pouze jeden jediný účinek). Zároveň nepůsobí na organismus nepříznivě, nemají nežádoucí vedlejší účinky. Které rostliny do této kategorie řadíme?

1. Kurkuma

Kurkumin obsažený v kurkumě patří mezi velice silné antioxidanty. Pomáhá při celkové revitalizaci a detoxikaci organismu. Slouží i k prevenci chorob, má protibakteriální a protivirové účinky. Bez nadsázky ho můžeme označit za přírodní antibiotikum. Účinně chrání játra a podporuje správné vylučování žluči, tlumí křeče a nadýmání. Zároveň také nabízí přírodní alternativu k chemickým lékům proti bolesti. Ulevuje při artritidě a revmatismu.

Kurkumu můžete snadno zařadit do jídelníčku, zvláště pak, pokud máte rádi asijskou kuchyni, pro kterou je typická. Chcete-li však dodat organismu dostatečné množství účinných látek efektivnějším způsobem, sáhněte přímo po kurkuminu.

2. Vitánie snodárná neboli ašvaganda

Jste vyčerpaní, unavení, nemůžete se pořádně soustředit, špatně spíte? Pokud vás trápí tyto příznaky, pak sáhněte po dalším z adaptogenů, a sice ašvagandě, neboli vitánii snodárné. Přezdívá se jí indický ženšen, roste hlavně v Indii, ale i v severní Africe. Výborně pomáhá při rekonvalescenci po nemoci, dokáže hormonálně stabilizovat ženský organismus v těhotenství. Podporuje i hojení tkání. Povzbuzuje sexuální energii a potenci. Stabilizuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu.

Hlavní účinné látky v ašvagandě se nazývají withanolidy. Nejvíc jich obsahuje kořen rostliny, ze kterého se získává extrakt (Withania somnifera Extrakt).

 

3. Rozchodnice růžová

Ke stimulaci a detoxikaci organismu významně pomáhá rovněž rozchodnice růžová. Podporuje obnovu psychických sil po traumatech, fyzických sil po větší zátěži. Při lehčích formách cukrovky II. typu stabilizuje hladinu krevního cukru. Játra chrání před vlivem prostředí, pozitivně působí i při žaludečních potížích. Látky v rozchodnici obsažené také podporují tvorbu serotoninu v mozku, tím tlumí deprese, pomáhají léčit neurózy, zlepšují vnímání a paměť. U nás roste výjimečně v Krkonoších nebo v Hrubém Jeseníku.

4. Pryskyřice Mumio čili Asphaltum

K velice silným antioxidantům se rovněž počítá pryskyřice Mumio. Má protizánětlivé účinky, podporuje regeneraci tělesných i duševních sil. Nachází se v horských jeskyních především střední Asie, tedy na Kavkaze, Altaji a v Tibetském pohoří. Sbírá se jako hnědá hmota ve skalních trhlinách, dutinách a výklencích, říká se jí proto slzy skal. Obsahuje vitamíny, minerály a aminokyseliny. Právě vysoký obsah minerálů je příčinou, že získala také od sportovců přezdívku elixír rekordů. Působí hojivě, má omlazující účinky, dodává energii, rovněž podporuje kvalitu kloubů, kostí a chrupavek.  Zároveň stabilizuje metabolismus cukrů a tuků.

5. Klanopraška čínská

Léčivá liána z Dálného východu, to je Klanopraška čínská. Jedná se o skvělou zbraň proti chřipce a nachlazení. Zároveň ale pomáhá při astmatickém a chronickém kašli, prohlubuje dýchání. Tlumí také bolesti hlavy a kloubů. Postará se i o optimální hladinu krevního cukru a cholesterolu. Kromě toho stimuluje nervovou soustavu, pomáhá tlumit deprese a neurózy. Jestliže se hodně potíte, klanopraška dokáže tento stav účinně upravit.

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here