Využijte léčivou sílu listů – maliník a ostružiník

malina
Zdroj foto: pixabay

Ovocné keře pěstujeme hlavně kvůli chutným plodům. Skvělým pomocníkem jsou i jejich listy. Mají léčivé účinky a lze je usušit nebo zpracovat čerstvé. S jakými neduhy nám mohou pomoci?

Ostružiník maliník aneb maliník obecný

Asi se nenajde moc lidí, kteří by neměli rádi chutné plody maliníku. I když k léčbě můžeme využít všechny druhy keře, nejvíce léčivých látek mají červené, popřípadě černé plody. Listy obsahují velké množství vitamínu C, také třísloviny, kyselinu vinnou, jablečnou, citronovou, glykosidy a určité množství vitamínu B.

Listy se sbírají v době květu, to je květen-červen, ideálně z lesních rostlin. Vybíráme si mladé lístky a trháme je celé, bez dlouhých řapíků. Odvar pomáhá při průjmech, zánětech žaludku a střev. Také se doporučuje pro vyčištění dýchacích cest po kouření tabáku.

Nálev pomáhá s ženskými problémy, tlumí silnou menstruaci, menstruační bolesti a usnadňuje porod. Zkracuje druhou dobu porodní a čistí porodní cesty po porodu a zkracuje poporodní krvácení. Jeden až dva měsíce před porodem je třeba pít 1-2 x denně čaj z maliníku.

Nálev si připravíme ze dvou kávových lžiček a horké vody. Bylinku zalijeme vařící vodou a necháme 10 minut luhovat.

Odvar: do hrnce nalijeme 250 ml vody a nasypeme do ní 2 kávové lžičky listu maliníku. Přivedeme k varu a 2 minuty vaříme. Odstavíme a necháme 10 minut chladnout.

ostruznik plod
Zdroj foto: pixabay

Ostružiník křovitý

Ostružiník má výtečnou chuť. Kromě oblíbených plodů jsou využitelné i listy, které mají léčivou moc. Rostlina vytváří 50-200 cm dlouhé výhony. Od června do července keř vykvétá bílými nebo světle růžovými kvítky.

Listy se sbírají v červnu a červenci, v době květu. V té době jsou mladé a svěží. Ostružiník v přírodě najdeme v křovinách, na kamenitých stráních a podobných místech. Není to varianta rostliny bez trnů, která byla speciálně vyšlechtěna pro pěstování na zahradě.

Nasbírané listy se dají využít čerstvé, usušit nebo naložit. Účinnými látkami jsou třísloviny, bioflavonoidy, organické kyseliny nebo například vitamín C. Ostružiník je oblíbeným léčivem při kašli a zklidňuje sliznice. Používá se jako kloktadlo při chrapotu a angíně.

Má vliv na sliznici žaludku a střev, pomáhá při mírném průjmu. Uklidňuje střevní koliky. Lokálně hojí záněty, může se aplikovat jako doplňková léčba hemeroidů.

Čaj se připravuje ze dvou lžiček listů a 200 ml vroucí vody. Listy se přelijí a nechají 10 minut luhovat.

Osvěžující letní nápoj: rovným dílem listy ostružiníku, maliníku, jahodníku a máty. Zalijeme horkou vodou. Necháme 10 minut luhovat. Přecedíme a necháme vychladnout. Potom ještě dáme do ledničky.

Můžete si sami vyrobit i ostružiníkovou tinkturu. Budete potřebovat 2 lžíce listů a 200 ml 60 % pálenky. Listy dáme do sklenice a zalijeme alkoholem. Necháme 14 dní na teplém místě luhovat. Denně protřepáváme. Užívá se 3x denně 30 kapek.

Obklad: rozmačkáme 100 g čerstvých listů ostružiníku, zalijeme trochou vody a necháme 3-4 hodiny odstát. Nanášíme na postižené místo.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here