Ostružiník křovitý

Česky:  

Ostružiník křovitý
Latinsky:

Rubus fruticosus
Slovensky:

Ostružina krovitá

Léčivé účinky

Česky: Ostružiník křovitý Latinsky: Rubus fruticosus Slovensky: Ostružina krovitá
  • přirozený zdroj vitaminu C
  • blahodárně působí na organismus
  • obsahuje velké množství minerálních látek a sacharidů
  • používá se při bolestech v krku a při chřipce a nachlazení
  • napomáhá při problémech s dásněmi
  • má protizánětlivé účinky
  • mírní projevy akné
  • používá se při léčbě zánětu hrtanu
  • napomáhá při úplavici
  • léčí hemoroidy

Použití

Léčivé síly ostružiníku křovitého znají lidé už po dlouhé generace. Z rostliny jsou nejznámější její téměř černé, trpké plody, které se přidávají do marmelád, pro výrobu omáček ke sladkým pokrmům nebo se konzumují za syrova.

Ostružník křovitý má však léčivé také listy. Ty se sbírají od dubna do konce září, ale nesmíme si jej splést s ostružiníkem beztrnným, který se pěstuje na zahradách.

O ostružiníku křovitém

Ostružiník křovitý je třímetrový keř s obloukovitě převislými větvemi. Po celé délce je pokryt ostny a střídavě složenými, řapíkatými listy se zubatým okrajem. Jemně bílé až narůžovělé květy, které se objevují už začátkem května, jsou opilovány hmyzem a následně z nich keř produkuje chutné fialové až černé plody, plné vitaminu C. Ostružiník křovitý se nedoporučuje pěstovat v zahradách, díky jeho nezvladatelnému růstu.

Ostružiníkové lístky obsahují organické kyseliny, flavonoidy, třísloviny, pektiny, a minerální látky. Mají stahující baktericidní a fungicidní účinky, silné detoxikační účinky, působí močopudně a desinfikují močové a trávicí ústrojí. Kromě desinfekčních účinků podporují odkašlávání a krvácení. Při zevním použití v podobě mastiček nebo zábalů hojí nejrůznější záněty a ekzémy.

Domácí recepty

Čaj: Pro přípravu čaje potřebujeme 2 lžičky listů a 250 mililitrů vroucí vody. Čaj necháme 10 minut louhovat a následně přeceděný popíjíme po douškách.

Kapky: Ze dvou lžic ostružiníku a 200 mililitrů 60% lihu necháme louhovat po dobu 14 dní na teplém místě, každý den protřepáváme. Následně přecedíme a užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 20 dní.

Kloktadlo: Při zánětech ústní dutiny a bolestech v krku použijeme dvě lžíce ostružiníku a jednu lžíci šalvěje. Zalijeme půl litrem horké vody. Necháme 15 minut louhovat, přecedíme a dle potřeby kloktáme.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů