Oplachy vybírejte podle typů vlasů

bylinky na vlasy

Oplachy na vlasy jsou v poslední době velmi oblíbené. Čím více si uvědomujeme, jakým způsobem nás zatěžuje kosmetika plná parabenů a silikonů, tím častěji se vracíme k osvědčeným radám našich babiček.

Bohužel často si z nich vybíráme je několik největších zajímavostí a zbytek buď cíleně nebo nevědomky ignorujeme. A s oplachy na vlasy je to úplně stejné. Neexistuje žádná bylinka, kterou bychom mohli doporučit univerzálně. I tolik protežovaný heřmánek má v použití své limity.

Ukážeme vám, jaké bylinky se hodí pro jaké vlasy a na co si dát v konečné fázi pozor.

Správně připravený oplach se nikdy neoplachuje

Zní to jako zapeklitá slovní hříčka, ale ve skutečnosti jde o velmi zjednodušené vysvětlení ideálního působení oplachů. Zatímco nejrůznější kondicionéry a další vychytávky je třeba vymývat, případně na vlasy používat jen opravdu mikroskopické množství, abychom předešli jejich nepříjemnému zatížení, přírodní oplachy na vlasy mohou na vašich loknách bez potíží zůstat. U většiny z nich je to dokonce velmi žádoucí.

A jak si tedy oplach připravit? Bude potřebovat něco mezi 250-400 mililitry vody, podle toho, kolik vlasů máte. Vodu vlijte do hrnce a přisypte do ní asi 50 gramů bylinek (s výběrem vám poradíme za chvilku). Přiveďte k bodu varu a vše společně povařte – ovšem jen velmi krátce. Jinak byste většinu účinných látek, které se v bylinkách ukrývají, nenávratně zničili.

Nechte vylouhovat do doby, než bylinný odvar zcela vychladne, nakonec ho sceďte a smíchejte s litrem čisté vlažné vody. A nyní vám už zbývá oplach jen použít. To udělejte vždy bezprostředně po umytí vlasů . Šampón, který používáte, by neměl za žádných okolností obsahovat silikony, ty totiž vlasové vlákno obalí a výživné látky z bylinek by se do něj poté dostaly jen v minimální koncentraci. Omyté vlasy lehce vysušte, poté přelijte oplachem, který pečlivě vmasírujete do pokožky hlavy.

A máte hotovo – oplachy není třeba vymývat, vlasy stačí volně nechat uschnout. Samozřejmě může použít fén, pokud spěcháte, ale přirozené vysychání vlasů je pro ně vždy lepší. Oplachy lze navíc používat opravdu o každém mytí vlasů – bez ohledu na to, jak často je provádíte.

Jak si vybrat oplachové bylinky podle typu vlasů

Každá bylinky působí na vlasy jinak – vyživuje je a posiluje, ale také je dokáže třeba ztmavit nebo naopak zesvětlit. Připravili jsme si pro vás recepty na oplachy pro tmavé, světlé, lámavé i mastné vlasy.

Oplachové bylinky pro lámavé a suché vlasy

Pokud se pyšníte dlouhými, ale poničenými loknami, můžete sáhnout po lopuchu, měsíčku, kostivalu nebo třeba kopřivě. Skvělý je také zelený čaj – samozřejmě ten sypaný a nikoli z pytlíku. A připravit si lze i bylinkovou směs:

Dvě lžíce sušené kopřivy doplňte jedním dílem zeleného čaje, měsíčku, lopuchu a kostivalu v libovolné kombinaci tak, abyste nakonec získali právě 50 gramů bylinkové směsi. Postupujte tak, jak bylo popsáno výše. Získáte vysoce výživný a regenerační odvar, který vlasům dodá lesk, zbytečně je nezatíží a jako bonus podpoří jejich růst.

kopriva

Oplachové bylinky pro světlé vlasy

Majitelky blonďaté hřívy zase ocení zejména heřmánek, měsíček a řebříček. Ty zesvětlují vlasy přírodní cestou, chrání je před vysušením a dodávají jim lesk. Nejlepší výsledky vykazují u použití na přirozeně světlé vlasy, ovšem i na ty odbarvené nějaký ten pozitivní vliv mívají. Nejrychleji je efekt vidět na podzim, kdy vám vlasy pomůže zesvětlit i všudypřítomné sluníčko.

A jak si vyrobit oplach? Ke dvěma dílům heřmánku přidejte jeden měsíčku a jeden díl řebříčku. Pro opravdu světlé vlasy se vám bude hodit ještě jeden díl citrónové šťávy, tu však přidejte až nakonec  – poté, co povaříte bylinky ve vodě a hotový oplach scedíte.

Oplachové bylinky pro tmavé vlasy

Potřebujete udržet na vlasech tmavý pigment, případně jste si je nedávno obarvily? Inspirujte se v Indii. Zdejší ženy jsou s tmavými a pevnými loknami proslulé a vděčí za to právě bylinkám. A co si vzít k ruce?

Nejlepší bylinkou pro tmavé vlasy jsou slupky z ořešáku černého. Jeden díl slupek rozemelte a smíchejte s jedním dílem rozmarýnu, maliníku a také černým čajem. Velmi dobře se hodí i šalvěj, ovšem tu raději přidávejte postupně, citlivější osoby po ní může svědět kůže na hlavě. Svařte a použijte na bylinkový oplach.

Oplachové bylinky na vlasy, které se rychle mastí

Farmaceutické firmy a výrobci kosmetiky se často snaží mastné vlasy zkrotit tím, že je vysuší. To však obvykle vede spíše k prohlubování vzniklého problému. Zvýšená tvorba mazu totiž značí, že je pokožka hlavy v nerovnováze a tímto způsobem se snaží chránit proti vnějším faktorům. Soustřeďte se tedy na její regeneraci a harmonizaci. Zvýšená produkce mazu pak postupně zcela ustane.

A na jaké bylinky vsadit? Ve hře je opět stará dobrá kopřiva dvoudomá. Použijte dva díly sušené nati a k nim přidejte po jednom dílu rozmarýnu, lopuchu a kostivalu. Pro okamžitý efekt odmaštění se pak nebojte přidat i jednu lžičku jedlé sody (opět přidané do oplachu až po jeho scezení a vychladnutí – nejlépe těsně před aplikací). Používejte 2x do týdny a uvidíte, jak rychle se vám zdraví vlasů i pokožky hlavy zlepší.

Tip navíc: kondicionér z jablečného octa

Potřebujete vlasy pohodlně rozčesat, ale nechce se vám sahat do chemického šuplíčku? Použijte oplach z jablečného octa. Nemusíte mít strach, nepotrápí vás nepříjemným zápachem ani ničím podobný. Vezměte si k ruce odměrku s 250 mililitry vody. Dovnitř přidejte bylinky, které jsme vám doporučili výše a vše zalijte jednou lahví jablečného octa. Uložte na 3-5 týdnů do chladu. Poté sceďte. Pro výrobu oplachu použijte půl šálku směsi s jablečným octem, naředěné asi jedním litrem vlažné čisté vody.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here