Dejte sbohem probdělým nocím. Na nespavost vám mohou pomoci bylinky.

levandule esencialni olej

Snad každý z nás zná situaci, kdy nemůže celou noc, nebo dokonce i celých několik nocí, spát. Nespavost přitom můžete řešit mnoha různými „bylinkovými způsoby“. Kromě čajů kvalitu spánku mohou zlepšit koupele, aromaterapie či vonné bylinné polštářky.

Kvalita spánku se v současnosti stává celospolečenským problémem. Než se rozhodnete řešit své problémy u lékaře, zkuste užívat bylinky.

  • Levandule lékařská

Levandule dokáže doslova zázraky. Stačí například na půl hodinky místnost provonět levandulovým olejem. Ten si snadno připravíte i doma.

Budete potřebovat:

  • květy čerstvé levandule
  • olivový olej
  • hrnec s dvojitým dnem

Květy nadrobno nasekejte a v hrnci je zalijte olejem tak, aby byly ponořené, pak je přiveďte k varu. Nechte pozvolna vařit a po 3 hodinách je dejte vychladnout. Následně olej přeceďte a ze zbylých květů a vmíchejte do scezené tekutiny. Vzniklý olej slijte do malých lahviček a máte hotovo!

  • Hluchavka

Ke kvalitnímu spánku nejlépe pomůže čaj z kvítků hluchavky bílé. Nevýhodou přípravy takového čaje je zdlouhavý a náročný sběr květů, jsou maličké a při sušení hodně ztrácí na objemu.

  • Mučenka

Její pozitivní vliv na spánek byl prokázán na zvířatech. Co se týče lidí, doporučuje se konzumace čaje z mučenky, ten je nejúčinnější.

  • Chmel obecný

Chmel má rozhodně i jiné využití, než je výroba piva. Tato rostlina má rozmanité léčebné účinky a na spánek má velmi silný vliv. Čaj je dobré udělat z chmele, meduňky a kořene kozlíku. Směs můžete využít i pro přípravu chmelového polštářku či chmelové koupele před spaním.

Na koupel je vhodné použít jednu hrst chmele, po jedné hrsti květu levandule a lipových květů. Vše zalijte třemi litry vroucí vody a nechte hodinu louhovat. Scezený nálev přidejte do vody ve vaně a dopřejte si čtvrthodinku relaxační koupele.

  • Třezalka tečkovaná

Lidé ve starověkém Řecku připisovali této bylince magickou sílu. A tinktura z této rostlinky je účinným bojovníkem s nespavostí. Stačí zalít dvě hrsti květů třezalky litrem vodky a nechat stát tři týdny na teplém místě. Vzniklou tekutinu pak můžete užívat po 10 až 15 kapkách třikrát denně, uleví vám i při celodenním stresu a napětí.

  • Mateřídouška

Mateřídoušku používali pro změnu starověcí Římané, a to k léčbě depresí. Ke kvalitnímu spánku podobně jako u chmele, si můžete připravit mateřídouškový polštářek, ovšem musí být z čerstvých bylinek! Druhou možností je standardní popíjení mateřídouškového čaje, který je vhodný zejména pro děti.

  • Kozlík lékařský

Kozlík je jednou z nejčastěji používaných léčivek při nervových poruchách, a to právě při úzkosti nebo nespavosti. Bylinka obsahuje valepotriáty a terpentické látky, které mají sedativní účinky. Ke sběru se používá podzemní část – oddenek s kořeny. Je nutné vše rychle omýt a osušit na vzdušném místě. Silice, které působí účinně na spánek, neklid či úzkost, jsou těsně pod povrchem, proto je potřeba být opatrní a povrch oddenku nepoškodit.

Doporučuje se užití 400 až 900 miligramů extraktu po dobu jednoho měsíce.

Tinktura z kozlíku se užívá několikrát denně v množství 15 až 20 kapek rozpuštěných ve vodě.

Obecné rady na dobrý spánek

Kromě bylinek existuje řada doporučení takzvané „spánkové hygieny“, z nichž mnohé asi znáte.

  • od podvečera byste neměli pít kávu, černý ani zelený čaj,
  • před spaním se doporučuje i krátká procházka,
  • rozhodně se nedoporučuje konzumace alkoholu, stejně tak zdravému spánku neprospívá kouření.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here