Opar na rtu dokáže potrápit. Taktéž nepřidá zejména ženám na sebevědomí. Jak se vypořádat s tímto problémem pomocí bylinek? Které pomohou i v případě, že je opar v již rozvinuté fázi?
Opar na rtu neboli herpes simplex je virovým onemocněním, které se projevuje typickým pálením, brněním, svěděním a následným zarudnutím, které se pozvolna mění v bolestivé puchýřky. Jakmile se jednou opar objeví, vzniká ložisko a z velké pravděpodobnosti se na samém místě udělá znovu. Interval je u každého člověka zcela individuální záležitostí.
Opar se může objevit i na základě emočního vypětí, stresem, špatnou životosprávou, nedostatkem vitamínů a to zejména vitamínu B. Způsobit ho může řada faktorů. Samoléčba je úspěšná. Nejúčinnější je, pokud je zahájena ve chvíli, kdy se objeví první symptomy, tj. svědění a opar ještě není vidět.
Jelikož co člověk, to originál, tak co zabírá u jednoho, nemusí u druhého, proto je vhodné vyzkoušet a nalézt to, co působí přímo na vás. Jaké možnosti se nabízí? Kromě význačného účinku, který nabízí česnek, zde je vhodná konzumace česneku, neboť působí proti virům, se můžete spolehnout i na řadu bylin.
Obklady z bylinek
Jelikož pomáhá studené, tak v tomto ideální jsou listy podbělu lékařského, neboť působí příjemně chladivě. Stačí naklepat list střenkou nože, aby se uvolnila šťáva a přiložit na opar. Po hodině zopakovat.
Jelikož právě počáteční příznaky oparu jsou ve znamení pálení, svědění, léčivé obklady jsou efektivní a mají blahodárný účinek. Vyzkoušet lze také yzop lékařský, který eliminuje růst oparu a jeho rozšíření. Na obklad se použije yzop v sušené podobě, přelije se vroucí vodou, nechá 15 minut vyluhovat, poté se scedí a nechá vychladnout. Do nálevu se namočí čistá látka či kosmetický tampon a přiloží se na opar.
Na svědivá místa je dobré smíchat kořen proskurníku lékařského (50 g) a semena lnu setého (25 g) a to dát do 0,5 vroucí vody, povařit 2 minuty. Po vychladnutí scedit a potírat bolavá a svědivá místa.
Hojení urychlí i lékořice setá, která likviduje virus způsobující opar. Zde pomůže posypat práškem z kořene lékořice postižené místo na rtu.
Pomoc v podobě olejů s bylinkami
Postačí vzít hrstku sušeného či čerstvě rozkvetlého černohlávku a zalít kvalitním olivovým olejem, dát do horké vodní lázně, ve které je třeba nechat macerovat po dobu půl hodiny. Poté se přecedí přes plátno a olej se vrátí do horké vodní lázně. Rty se mažou v místě, kde se tvoří opar.
Bylinky, které pomohou s rozvinutým oparem
Zde lze vyzkoušet osvědčené byliny, jako je heřmánek, levandule, šalvěj či tymián. Jde o bylinky, které vysušují, což je v tomto případě zapotřebí. Silný výluh z jedné výše uvedených bylinek lze použít i ve chvíli, kdy se už opar na rtu vytvořil. Potíráním dojde k vysušení a odstranění. Dále působí i coby dezinfekce a zamezí rozšíření oparu dál.
Krém z měsíčku lékařského
Výroba je snadná, postačí rozehřát kostku sádla a přidat cca 50 čerstvých květů měsíčku lékařského, nechat do následujícího dne. Poté opět rozehřát , neškvařit! a přecedit. Výsledkem je pěkně oranžová mast, která se skladuje v lednici a pomáhá s hojením oparu.