Mokrýš střídavolistý: Bylinka dříve hojně využívána, dnes tak trochu zapomenuta. Najít ji můžeme v jarní přírodě na vlhkých a podmáčených místech. Ve středověku byl mokrýš hojně využíván k terapii sleziny, může pomoci například i s anemií nebo v období viróz.
Mokrýš střídavolistý (Chrysosplenium alternifolium) je k nalezení hlavně v Evropě a Asii, u nás poměrně hojně. Roste od nížin po hory, vyhledává mokřadní nebo silně vlhké stanoviště. Roste podél potoků, v bažinách a dalších silně podmáčených půdách. Kvete v dubnu až květnu, ojediněle ho zahlédneme ještě v červnu. Rostlinka je poměrně zajímavá a nepřehlédnutelná.
Mokrýš střídavolistý má křehkou lodyhu, která dosahuje až 20 cm výšky. Přízemní listy jsou srdčitě – ledvinité, dlouze řapíkaté. Vrcholové květenství tvoří čtyřčetné květy bez korunních lístků jen s výraznějšími, žlutozelenými cípy kalichu. Žlutozelené listeny tvoří zákrov kolem těchto květů.
Zajímavostí je, že v Rusku mokrýš nazývají měsíční tráva, protože roste po dobu jednoho měsíce v jarním období. Potom se zatahuje do země. Mezi jeho další názvy patří golden saxifrage, sleziník, zlatá rybka, zlatý list.
Mokrýš střídavolistý může být zaměněn s mokrýšem vstřícnolistým (chrysosplenium oppositifolium), který je vzhledově velmi podobný, ale je drobnější, listy nemá srdčité a má menší účinek.
Mokrýš střídavolistý a jeho léčivé účinky
- povzbuzuje činnost ledvin a močového měchýře
- posiluje činnost sleziny a napomáhá léčit její choroby
- dříve se využíval proti závratím
- napomáhá vykašlávat
- prevence v chřipkovém období
- zvyšuje chuť k jídlu
- čistí játra
- močopudné účinky
- působí antibakteriálně při močových infekcích
- zastavuje krvácení
- užívá se při anemii
- používá se při vyrážkách a jiných kožních obtížích
- objevuje se v přípravcích na pigmentové skvrny
- protizánětlivý účinek
- podporuje imunitu
- ve formě obkladu na hnisavé rány a vředy
- posiluje organismus při rekonvalescenci
Jak mokrýš užívat
Sbírá se nať, může být použita čerstvá nebo nasušená v zimě.
Nálev si připravíme z 1 polévkové lžíce mokrýše, přelitím 250 ml horké vody a ponecháme 2 hodiny louhovat. Užíváme 3 – 4x denně 1 polévkovou lžíci. Pro vyzkoušení snášenlivosti je dobré si připravit nálev poprvé pouze z 1 čajové lžičky.