Mokrýš střídavolistý

Česky:
Mokrýš střídavolistý
Latinsky:
Chrysosplenium alternifolium
Slovensky:
Mokrýš stridavolistý

Mokrýš střídavolistý (Chrysosplenium alternifolium) je vytrvalou, planě rostoucí rostlinou. Jedná se o jeden ze dvou známých druhů rodu mokrýše u nás, kde je původním druhem a poměrně rozšířenou bylinou. Bylina je známá i pod lidovým názvem sleziník střídavolistý, ale rovněž se lze setkat s dalšími názvy, jako je slezinice, žlutníček či žlutník.

mokrys stridavolisty
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivé účinky

  • Posiluje činnost sleziny.
  • Pomáhá při infekčním a zánětlivém onemocnění.
  • Posiluje činnost ledvin.
  • Čistí játra, ledviny.
  • Pomáhá vnější cestou proti vyrážkám i kožním problémům.
  • Podporuje imunitní systém.
  • Pomáhá při anémii (chudokrevnosti).

O mokrýši střídavolistém

Mokrýš střídavolistý (Chrysosplenium alternifolium) je malou rostlinkou dorůstající do výšky maximálně dvaceti centimetrů. Je jen málo rostlin, které mají pozitivní a léčivý účinek přímo na slezinu. Tuto léčivou bylinu středověcí lékaři používali právě k léčbě tohoto orgánu. Tehdy se řídili i všeobecně uznávaným názorem, že každá rostlina prozrazuje svým znakem charakteristiku svého účinku. Latinský název alternifolium popisuje uspořádání listů, které se řadí střídavě kolem lodyhy.

Mokrýš střídavolistý je původně květinou z mokřadel, tudíž dnes lze rostlinu vidět na vlhčích, zamokřených místech, ale také v lužních lesích, na březích potoků či ve vlhkých horských oblastech. Rostlina zaujme svými drobnými kvítky v žluto-zeleném zbarvení. Rostlina kvete od dubna do června. Květy vyrůstají z trojhranného stonku. Listy mají ledvinový tvar a okraje jsou vroubkované.

Léčivá rostlina, která je předzvěstí jara. Rostlina je hmyzosnubná či samosprašná.

Dávkování a terapeutické účinky

Z rostliny se sbírá celá nať, tj. nadzemní zelená část rostliny. Rostlina s jemně nahořklou, ale zároveň osvěžující chutí, kterou lze nasbírat i následně usušit. Z byliny lze snadno připravit čaj na posílení sleziny a krvetvorby. Postačí na jednu lžičku mokrýše použít 250 ml horké vody, nechat táhnout 5 minut a poté pít.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů