Maria Treben – bylinkářka a spisovatelka, která měla s bylinkami osobní zkušenost

vlastovicnik
Zdroj foto: pixabay

Maria Treben: Možná všichni si vzpomenete na slavnou knihu Bylinky z Boží zahrady, která se v našich zemích rozšířila po roce 1989. Bylinkářka však vydala ještě další knihu, bylinky sama pěstovala a i na sobě zkoušela jejich účinky.

Život Marie Treben

Maria Treben se narodila jako Maria Günzel v Žatci jako jedna ze tří sester, jejichž otec byl majitelem tiskařského obchodu. Každé prázdniny trávila v rodině nadlesního, který ji naučil znát bylinky a jejich léčivé účinky. V roce 1917 jejich otec tragicky zahynul a rodina se přestěhovala do Prahy. Tady nejenže začala pracovat v redakci Prager Tagblatt, kde s ní spolupracoval i Max Brod, ale také se zde potkala se starou bylinkářkou, která jí poradila bylinky na vypadávání vlasů, čímž od mládí trpěla. A protože bylinky zaúčinkovaly, začala se jim Marie věnovat šířeji.

puskvorec
Zdroj foto: pixabay                      puškvorec

Dílo

Mezi její díla patří Bylinky z Boží zahrady a Moje léčivé rostliny. Všechna doporučení měla osobně odzkoušená, například sama vyráběla měsíčkovou mast. Svými knihami dosáhla světového věhlasu nejen v Čechách, ale i v Rakousku, Německu a Švýcarsku. Na druhou stranu se musela celý život bránit nařčením ze strany některých lékařů a farmaceutických firem. První kniha byla přeložena do 24 jazyků.

Její oblíbené bylinky

Kromě již zmíněného měsíčku byly jejími nejoblíbenějšími bylinkami jitrocel, třezalka, tymián, vlaštovičník, heřmánek, puškvorec, kontryhel a kopřiva. Také doporučovala jako všelék Švédské kapky.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.prirodniantivirotika.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here