Maří list balšámový – jak pomáhá a kde všude ho využít?

mari list
Tanacetum balsamita

Bylinka se původně pěstovala na klášterních zahradách, je známa už od středověku, později se rozšířila i do zahrádek. Bylinka maří list je aromatická, tak se kromě jiného, používala i na provonění prádla.

Maří list balšámový (Tanacetum balsamita) byla dříve hojně pěstovaná bylinka, pochází z Asie. Do Ameriky se dostala s prvními osadníky z Anglie, tam už se nějakou dobu pěstovala. V Anglii ji využívala například královna Alžběta k provonění prádla. Už sám název Maří (vztahuje se Panně Marii), napovídá, že byla používána v souvislosti s porodem a je tedy ženskou bylinkou. V některých oblastech Ameriky zplaněla, u nás jen vzácně. Sušené listy se také využívaly jako aromatická záložka do Bible a modlitebních knih.

Je to statná bylina s žebernatou lodyhou a plazivými výhonky. Vykvétá koncem června, květy mají barvu bílou. Celá rostlina voní a chutná zlehka po mátě.

Jak bylinku pěstovat

mari list balsamovy
Tanacetum balsamita

Dá se namnožit semeny, oddenky nebo kořenovými odnožemi. Potřebuje slunce, jinak nevyžaduje přílišnou péči. Postačí ji běžná zemina. Lístky se otrhávají po celé vegetační období. Sklízí se mladé lístky a květy. Ty až poté, co se začnou otevírat. Po odkvětu se bylina seřezává, aby se podpořila tvorba nových lístků.

Účinky na naše zdraví

  • dříve se z bylinky připravoval čaj k usnadnění porodu
  • podporuje trávení
  • u dětí pomáhá proti střevním parazitům
  • zevně se využívá při kousnutí či bodnutí hmyzem a spáleninách
  • na uklidnění

Další využití

V kuchyni – do salátů, polévek, ke kořenové zelenině, fazolím, hrachu, bramborám, k drůbeži, do masových nádivek. Používá se malé množství.

K provonění – do skříní (i k odpuzení molů), do pytlíčku se může přidat levandule. K výrobě potpourri.

Kosmetika – na vlasy a pleť. Dodává vlasům lesk. Také k přípravě relaxační koupele, která zmírňuje nachlazení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here