Bylinka se původně pěstovala na klášterních zahradách, je známa už od středověku, později se rozšířila i do zahrádek. Bylinka maří list je aromatická, tak se kromě jiného, používala i na provonění prádla.
Maří list balšámový (Tanacetum balsamita) byla dříve hojně pěstovaná bylinka, pochází z Asie. Do Ameriky se dostala s prvními osadníky z Anglie, tam už se nějakou dobu pěstovala. V Anglii ji využívala například královna Alžběta k provonění prádla. Už sám název Maří (vztahuje se Panně Marii), napovídá, že byla používána v souvislosti s porodem a je tedy ženskou bylinkou. V některých oblastech Ameriky zplaněla, u nás jen vzácně. Sušené listy se také využívaly jako aromatická záložka do Bible a modlitebních knih.
Je to statná bylina s žebernatou lodyhou a plazivými výhonky. Vykvétá koncem června, květy mají barvu bílou. Celá rostlina voní a chutná zlehka po mátě.
Jak bylinku pěstovat
Dá se namnožit semeny, oddenky nebo kořenovými odnožemi. Potřebuje slunce, jinak nevyžaduje přílišnou péči. Postačí ji běžná zemina. Lístky se otrhávají po celé vegetační období. Sklízí se mladé lístky a květy. Ty až poté, co se začnou otevírat. Po odkvětu se bylina seřezává, aby se podpořila tvorba nových lístků.
Účinky na naše zdraví
- dříve se z bylinky připravoval čaj k usnadnění porodu
- podporuje trávení
- u dětí pomáhá proti střevním parazitům
- zevně se využívá při kousnutí či bodnutí hmyzem a spáleninách
- na uklidnění
Další využití
V kuchyni – do salátů, polévek, ke kořenové zelenině, fazolím, hrachu, bramborám, k drůbeži, do masových nádivek. Používá se malé množství.
K provonění – do skříní (i k odpuzení molů), do pytlíčku se může přidat levandule. K výrobě potpourri.
Kosmetika – na vlasy a pleť. Dodává vlasům lesk. Také k přípravě relaxační koupele, která zmírňuje nachlazení.