Fazol obecný

Česky:

Fazol obecný

Latinsky:

Phaseolus vulgaris

Slovensky:  

Fazula záhradná

Fazol obecný taktéž jako Fazol zahradní z čeledi bobovitých.

Česky: Fazol obecný Latinsky: Phaseolus vulgaris Slovensky: Fazula záhradná Autor: RasbakVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • pomáhá snižovat vysoký obsah glukózy v krvi
  • plody jsou velmi bohaté na vápník, železo, draslík a další vitaminy
  • pomáhá při léčbě diabetu
  • napomáhá při špatném zažívání
  • obsahuje vlákninu, která blahodárně působí při zácpě

Použití

Fazol obecný se hojně používá v gastronomii, kde se podává jako příloha k nejrůznějším pokrmům, přidává se do salátů nebo se z něj připravují omáčky a polévky.

Plody jsou velkou zásobárnou vitaminů skupiny B, vitaminu PP a provitaminu A. Obsahuje vápník, draslík a železo.

Léčivá látka glukokinin napomáhá snižovat vysoký obsah cukru v krvi, je skvělým doplňkem stravy při léčbě diabetu.

O fazolu obecném

Fazol obecný se v současné době používá jako kulturní bylina v zahradách, která má stonek s ukončeným růstem – tato forma pak roste v podobě keříku nebo neukončeným růstem – ta se pak na opěrách ovíjí do výše až tří metrů. Je olistěná střídavými, trojpočetními listy, ze kterých vyrůstají střapce s různobarevnými květy.

Semena, tedy fazole, jsou uloženy v rovných nebo prohnutých luscích, které mají kožovité oplodí. Uzrálé fazole mají lysé, matné, zelené nebo stříbrošedé, špinavě bílé, hnědé nebo fialové oplodí. Někdy mohou být lusky mramorované.

Pozor na použití fazolu obecného za syrova. Ten obsahuje fasin, který způsobuje otravu, projevující se prudkými křečemi, zvracením, cirkulačním kolapsem nebo průjmem. Silné riziko hrozí u malých dětí. Toxicita se ztrácí při vření. Pozor, neztrácí se sušením. Ideální je příprava vařením po dobu 15 až 20 minut předem nabobtnalých semen přes noc.

Zeleninové odrůdy se používají v potravinářství, ostatní odrůdy pak v domácnosti, přidávají se do konzerv, mele se z nich mouka, která se přidává do chleba.

Domácí recepty

Odvar: Domácí výroba čajových směsí se používá při snižování vysokého cukru v krvi. K výrobě odvaru slijte půl litru horké vody se dvaceti gramy lusků, které se mohou použít spolu s další čajovou směsí pro bohatší chuť. Směs necháme louhovat po dobu deseti minut a pijeme po doušcích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů