Lupénka v rukou léčitele – jaké bylinky vám doporučí

mata lupenka
Zdroj foto: pixabay

Lupénka: S lupénkou se v poslední době potýkají lidé stále častěji. Na vině jsou nejrůznější civilizační vlivy, ale i strava apod. A i když je vhodné její řešení svěřit do rukou lékařů, někdy si můžete pomoci i sami.

Bylinky mohou posloužit nejenom jako hlavní léčebný zdroj, ale také jako vhodná doplňková léčba ke standardně předepisovaným medikamentům včetně kortikoidů, užívaných pro zvládnutí těch nejhorších stavů. Moderní fytoterapie je navíc neoddělitelně spjata i s duchovní stránkou člověka. Snaží se o pochopení smyslu nemoci a zařazuje duchovní prvky do komplexního procesu uzdravování, k němuž se dnes obrací stále více lékařů a velká část léčitelů. „Nemoc je (zdravá) reakce našeho těla na nezdravé myšlenky a z nich plynoucí životní styl,“ říká jeden známý citát od MUDr. Vogeltanze. A právě odtud je také nutné se v rámci léčby bylinkami tzv. odpíchnout.

Jak vlastně lupénku rozpoznat aneb sledujte příznaky

Příznaky lupénky patří mezi laiky k nejčastěji „zpochybňovaným“ mezi všemi kožními onemocněními. O lupénce (Psoriasis vulgaris) se totiž v posledních letech mluví tak moc, že cokoliv, co nám jen trochu připomíná suchou kůži, označujeme právě jako lupénku. Ta má však svoje přesně daná specifika:

Především jde o červenou vyrážku, přičemž místa postižená přímo lupénkou jsou spíše bělavá. Dostavuje se také suchá (později popraskaná) kůže a při vážných stavech se k celému problému přidává i postižení kloubů, nejčastěji ve formě otoků. Obvykle zarudlá místa svědí nebo pálí, ale nemusí to být pravidlem.

Ve chvíli, kdy se u vás tyto stavy projeví, je vždy vhodné navštívit lékaře. Ten vám může předepsat celou řadu prostředků. Chronická lupénka je bohužel obvykle nevyléčitelná, ale její příznaky lze zmírnit prostřednictvím lokálně působících mastí nebo koupelí, ale také díky PUVA terapii realizované za pomoci UVA a UVB paprsků. Jde o napodobení pobytu u moře, který na lupénku obvykle také skvěle pomáhá. Vše pak ještě lze umocnit prostřednictvím aplikace přípravků, používající přírodní soli.

Síla bylin sází u lupénky na očistu organismu

I když lupénku zcela vyléčit nelze ( i když potlačíte její projevy na kůži, stejně bude číhat v hlubokých tkáních jako skrytý nepřítel), její projevy je možné velmi dobře zmírnit prostřednictvím očisty organismu.

Bylinek je opravdu hodně a možná budete muset chvíli experimentovat, než najdete tu pravou. Vyzkoušejte po dobu tří týdnů například pýr plazivý (Elytrigia repens), ostropestřec mariánský (Silybum marianum), kopřivu dvoudomou (Urtica dioica), břízu bělokorou (Betula pendula) či jalovec obecný (Juniperus communis subsp. Communis).

Kožní projevy lupénky (a nejenom jí) totiž značí fakt, že v našem organismu není něco v pořádku. A právě proto ho musíme očistit, protože napadení toxiny se dlouhodobě kumuluje a náš zdravotní stav zhoršuje. Leckdy je detoxikace pro úspěšnou léčbu přímo nezbytná. Může jí předcházet (lepší varianta) nebo ji vhodně doplňovat. Snažte se také po dobu pití léčivého čaje vyřadit z jídelníčku maximum nezdravých jídel (alkohol, uzeniny, polotovary a pod.) a vyvarujte se také kouření.

Jedním dechem také posilte imunitu. Vyplatí se to. U fytoterapie totiž vždy platí, že každý člověk musí být pro své zdraví ochoten udělat něco navíc. Pasivní předepsání receptu a konzumace stále většího množství chemických léků či nevhodných potravin totiž k úspěchu vést zkrátka nemůže.

lupenka
Zdroj foto: pixabay

Ostropestřec mariánský jako volba číslo jedna

Pokud nevíte, s jakou bylinkou při léčbě lupénky začít, vyzkoušejte právě ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Obsahuje řadu složek, jež dokáží vyhnat z našeho těla jedy i toxické látky. Detoxikuje zejména naše játra a zároveň jim pomáhá s regenerací. Díky němu mohou dál plnit svou nezbytnou funkci v těle bez jakékoliv zátěže.

Aby se však účinky této mariánské byliny projevily naplno, je nutné ji užívat nepřetržitě. A to nejlépe po dobu několika týdnů nebo ještě lépe měsíců. A to během jednoho roku i vícekrát (klidně 2-3x). Obvykle postačí konzumace rozdrcených semen nebo příprava čaje. K té ovšem přistupte jen v případě, že opravdu nejste schopni semena pozřít, do horké vody se totiž vyluhuje jen minimum léčivých látek.

Při závažnějších onemocněních jater je pak doporučována aplikace ostropestřcového oleje, tinktury nebo kapslí, jež vám mohou nabídnout vyšší obsah účinné látky silymarinu. Pro regeneraci a detoxikaci si však vystačíte pouze se semeny.

Vyzkoušejte léčivý čaj na lupénku

Fytoterapie nahlíží na každého člověka individuálně. Přesto existují receptury, které zaznamenávají značný úspěch u mnoha skupin pacientů. A právě tento čaj mezi ně rozhodně patří. A co si připravit?

100 gramů kořene kopřivy dvoudomé (Urtica dioica)

50 gramů květu černého bezu (Sambucus nigra)

50 gramů světlíku lékařského (Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana)

Všechny díly směsi rozdrťte tak, aby byla výsledkem kompaktní hmota. Poté vezměte dvě lžičky směsi a přelijte je šálkem horké vody. Nechte louhovat půl hodiny na teplém místě pod pokličkou. Poté přeceďte a vypijte.

Užívejte 2x denně (neslaďte) po dobu dvou měsíců. Jde o skvělou startovací očistnou kůru. Následně můžete pokračovat v užívání jiných bylin. Od kopřiv je přece jen nutné si alespoň na měsíc odpočinout.

Měli byste vědět: Čaj s kopřivou mohou pít děti od dvou let v poloviční dávce. Ostropestřec se pak pro děti do 18 let a těhotné či kojící ženy nedoporučuje vůbec. U jalovce platí věkové omezení šest let, u pýru plazivého dva roky a u břízy platí stejné doporučení jako u ostropestřce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here