Léčivé nápoje: Ovoce, zelenina a bylinky patří k tomu nejlepšímu, co nám příroda nabízí. Dají se konzumovat nejen v sezoně, ale po celý rok. Domácí likéry a šťávy byly oblíbené už v době našich babiček. Jsou zdravé a neobsahují škodlivé látky.
Domácí léčivé nápoje se nejčastěji vyrábí z bylinek, ovoce nebo zeleniny. Mnoho z nich se používá jako léčebné čistící kůry. Naše prababičky si na rozdíl od nás nemohly koupit veškerá léčiva v lékárně, a proto využívaly sílu přírody. Některé nápoje jsou známé a na jiné se už trochu pozapomnělo. Seznámíme vás s některými recepty.
Likér z červené řepy
- 500 ml vodky
- 500 g řepy
- 200 g cukru
- 1 l vody
- šťáva z jednoho citronu nebo 1 lžička kyseliny citronové
Řepu oloupeme, nakrájíme na kousky a povaříme v jednom litru vody do změknutí. Dáme do lednice na 24 hodin a potom přecedíme. Místo odvaru se dá použít i čerstvá řepová šťáva z odšťavňovače.
Druhý den do řepové tekutiny přidáme šťávu z citronu nebo kyselinu citronovou. Do hrnce nalijeme alkohol a přisypeme cukr. Zahříváme do rozpuštění cukru a po zchladnutí nalijeme do řepového odvaru. Komu vadí specifická chuť řepy, může do likéru kápnout ovocnou potravinářskou příchuť. Stočíme do lahví.
Koriandrové víno
- 1 l červeného vína
- 3-4 lžíce koriandru
Veškeré ingredience dáme do lahve a necháme 10 dní louhovat. Užívají se 1-4 lžíce denně. Pomůže Vám například s trávením, křečemi břicha, kolikami trávicího traktu, střevními parazity.
Hložinkové víno
- 1 l červeného! vína
- 50–75 g hložinek
- špetka rozmarýny, ideálně čerstvě
- 2 špetky yzopu
- 1 lžíce medu
- hřebíček
- skořice
Bobule hložinek rozdrtíme, přidáme trošku rozmarýny, nať yzopu, hřebíčky, skořici a lžíci medu. Nakonec zalijeme litrem červeného vína a ponecháme 14 dní macerovat. Přecedíme a užíváme zhruba 50 ml denně. Hložinky se používají na nemoci srdce, posílení srdečního svalu, pocitu bušení, anginu pectoris nebo vysoký krevní tlak. Také funguje jako uklidňující prostředek při nespavosti a nervozitě. Pokud užíváte léky na srdce, poraďte se nejprve se svým lékařem.
Šípkový likér
- 150 g šípků
- 300 ml vodky
- 4 hřebíčky
- 3 odlomky celé skořice
- 4 lžíce vody+4 lžíce cukru na každých 300 ml šípkového macerátu
Šípky rozdrtíme a zalijeme vodkou (musí být ponořené). Necháme macerovat alespoň 14 dní na světlém místě. Pro chuť můžeme přidat skořici a hřebíčky.
Jakmile vodka zčervená, přefiltrujeme. Nejprve přes látkovou utěrku a vymačkáme pečlivě celý macerát. Ve druhé fázi přes kávový filtr, abychom se zbavili bodlinek. Takto klidně nechte filtrovat přes noc.
Druhý den svaříme vodu s cukrem a po vychladnutí nalijeme do šípkového macerátu. Pokud by neměl stále příliš dobrou chuť, přidejte cukerného roztoku. Dobrý likér chce čas, proto je dobré ho nechat až půl roku uležet.
Kávový likér z bezinek
- 2,5 l bezinek
- 1 l vody
- 1 vanilkový cukr
- 1 kg cukru
- 6 lžic kávy (uvaříme)
- ½ l rumu
Bezinky omyjeme, odstopkujeme, dáme do hrnce a přilijeme vodu. Vaříme asi 20 minut. Šťávu přecedíme, bezinky co nejvíce vymačkáme. Přidáme cukr a povaříme dalších 20 minut.
Poté přidáme vanilkový cukr a kávu. Povaříme 5 minut. Necháme do druhého dne zchladnout. Následně přilijeme rum (nebo vodku), promícháme a slijeme do láhví. Konzumovat se může jen na chuť nebo pomáhá při bolavých nohách a bolestech trojklanného nervu.
Pampeliškový likér
- hrst pampeliškových květů
- několik kořenů pampelišky
- dvě hrsti pampeliškových listů
- 0,5 l převařené vychladlé vody
- 0,5 l pálenky
Nachystáme si vymytou sklenici. Pampelišku opláchneme, květy a kořen pokrájíme. Z listů vymačkáme šťávu. Vše dáme do sklenice. Zalijeme převařenou vodou a pálenkou. Necháme zhruba 14 dní stát za oknem, kam svítí slunce. Denně protřepáváme. Po uplynutí doby přecedíme a slijeme. Užíváme po lžičkách. Je výborný na posílení jater, žaludek, pročištění ledvin.