Léčivé, ale jedovaté bylinky. Uvádíme několik příkladů

Některé bylinky umí lidem pomoci v nejrůznějších zdravotních stavech, bohužel existují také bylinky, které jsou považovány za jedovaté. Když řekneme jedovaté bylinky, mluvíme o bylinkách, které jsou jedovaté pro lidskou spotřebu. To ale neznamená, že tyto jedovaté bylinky nemohou být použity. Bylinky jsou používány po více než tisíce let při léčení nemocí a zranění, ale taktéž je lidstvo využívalo v lidové magii – pro přivolání lásky, prosperity nebo třeba ochrany.

Jedovaté bylinky lze taktéž využívat, je ale třeba dbát zvýšené opatrnosti. Uchovávejte jedovaté bylinky mimo dosah dětí a domácích zvířat. Následující seznam jedovatých bylinek rozhodně není úplný, proto si vždy u každé nové bylinky ověřte, jestli je její užívání bezpečné.

Krátký seznam jedovatých bylin

Rulík zlomocný

Rulík je krásná bylinka, ale je smrtelná, pokud ji požijete. Rulík byl používán již ve starověkém Římě, aby způsobil vidění při uctívání zvláštních božstev, konkrétně Bellonu, starověkou římskou bohyni války. Latinský název této rostliny je Atropa bella-donna, kdy druhové jméno je italský výraz pro „krásnou ženu“.

Rulík má velké zelené listy a růžovo-fialové květy, které vypadají jako malé poháry. Rulík je taktéž bylina, na které rostou typické tmavě fialové bobule. Vypadají velmi lákavě a chutně – avšak NIKDY nepožívejte žádnou část rulíku zlomocného.

Pokud se rozhodnete rulík využívat doma, skladujte jej vždy označený a mimo dosah dětí a zvířat.

Náprstník

I vnitřnímu použití náprstníku je třeba se vyhnout. Říká se jí také „zvony mrtvého muže“ nebo „rukavice čarodějnice“. Oba tyto názvy naznačují prudkou jedovatost této rostliny.  Náprstník lze pěstovat jako okrasnou rostlinu – má nádherné trubkovité fialové květy, které mohou být taktéž v odstínu bílé, šedé nebo růžové.

Náprstník obsahuje smrtelné přísady, které zpomalí tep srdce a potenciálně mohou zastavit jeho tep úplně. Avšak i přesto se náprstník používá v některých léčivých přípravcích vyráběných farmaceutickými firmami – rostlina má totiž i dobré vlastnosti při odstranění toxických látek.

Náprstník lze používat různými způsoby: jako ochranná bylina pro dům nebo zahradu, k vytvoření černého barviva a podobně.

Prha arnika

Prha arnika taktéž patří k jedovatým bylinám. Říká se jí také Thorův klobouk nebo Wolfův klobouk. Tato bylina je nejen jedovatá při vnitřním použití, ale je třeba ji také vyloučit při použití na kůži.

Prha je nádherná rostlina, která byla po staletí používána jako šípový jed. Ve starověkých a čínských léčebných úkonech může být použita ke zpomalení pulzu a jako sedativum. Tato jedovatá bylina by dnes neměla být používána ke spotřebě, neboť pro vaše použití jsou připraveny desítky méně rizikových léčivých bylin. Pokud užíváte tuto jedovatou bylinku, obvykle do jedné hodiny se objeví účinky a smrt může přijít poměrně rychle.

Narcis

I když jsou narcisy taktéž považovány za jedovaté byliny, jejich účinky nejsou obvykle fatální. Narcis by neměl být v žádném případě požíván, protože obsahuje toxické přísady, které mohou způsobit závratě, bolest břicha a dýchavičnost.

V lidové magii používali lidé narcis pro přivolání lásky, štěstí a plodnosti. Pokud chcete přivolat plodnost i do svého domu, mějte vždy kytici narcisů ve své ložnici. Dejte si ale pozor, aby byly mimo dosah dětí nebo domácích mazlíčků.

Bolehlav plamatý

Bolehlav byl podle pověstí hojně využíván čarodějnicemi. Tato jedovatá bylina může být využita i pro léčebné účinky – to však umí jen nejzkušenější ze všech herbalistů. Vzpomeňme si například, že právě touto bylinou byl otráven Sokrates. Na druhou stranu se bolehlavem léčí křeče. Tato rostlina působí taktéž jako sedativum. Problém s užíváním bolehlavu spočívá v tom, že pokud ho podáte jen o něco více, než byste měli, můžete se předávkovat. Jed bolehlavu paralyzuje.

Blín černý

Blín černý patří do rodu Solanaceae, což je stejný rod, do kterého patří rulík zlomocný. Tato jedovatá bylina byla používána v magických přípravcích spolu s dalšími jedovatými bylinami, které vyvolávají vize nebo halucinace létání. Ve velkých dávkách může být tato bylinka smrtelná, většinou se dá využít jako léčivka.

Mandragora lékařská

Chemické složky rostliny mají určité účinky na lidské tělo, včetně halucinogenních a hypnotických. Tato rostlina byla několikrát zmíněna v Bibli. V minulosti měla využití při magických ceremoniích a rituálech.Stará legenda praví, že pokud bude kořen mandragory vykopán ze země, bude křičet natolik, že zabije všechny, kdo ji uslyší.

Stejně jako u jakékoli jiné jedovaté bylinky je také pravděpodobné, že kořen mandragory má léčivé vlastnosti. Dnes se používá jako léčba k odstranění bradavic z těla. Mandragora byla také testována jako léčba rakoviny, avšak byla natolik účinná, že zabila příliš mnoho dobrých buněk v těle současně s rakovinnými.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here