Rulík zlomocný

Rulík zlomocný je považován za jednu nejjedovatějších rostlin v Evropě. Otravy rostlinami, které se stanou na území České republiky, jsou z poloviny připisovány právě jemu.

rulík zlomocný

Léčivé účinky

  • Využití při léčbě očí.
  • Uvolňuje křeče.
  • Působí jako antiastmatika.
  • Léčení žloutenky.
  • Působí na léčbu černého kašle.
  • Pomáhá při odstraňování nervových chorob, spály či epilepsie.
  • Pomáhá odstraňovat kožní choroby.
  • Napomáhá při léčbě parkinsonovi choroby.

Použití a přípravky

Celá rostlina je prudce jedovatá a její užívání není doporučeno pod neodborným dohledem.

Sušené listy a kořen se používá pro výrobu atropinových kapek, které se využívají na rozkopávání očí při jejich vyšetřování. Atropin způsobuje roztahování zorniček. Dívky si ve starověku vtírali listy rulíku do očí, aby je měli krásné a veliké (druhé jméno bella donna = krásná paní). Výtažek z listů se používá pro léčbu křečí hladkého svalstva.

O rulíku zlomocném

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) je keřovitá rostlina, která dorůstá výšky až do 180 cm. Rostlina má tlustou a větvenou lodyhu, ze které střídavě vyrůstají vejčité listy. Květenství rostliny je od května do června. Barva květů je hnědofialová. Plodem rulíku jsou černé bobule, který jsou v růst uspořádané do kalichu. Růst rulíku je rozmanitý. Nejčastěji se nachází na pasekách či na okrajích lesů. Vyhledává vlhčí půdy, která jsou se svojí kyselostí na minimu.

rulík zlomocnýVysoký obsah jedovatých a toxických látek je obsažen ve všech částech rostliny. Tyto jedovaté látky působí na nervový systém, tlumí srdeční činnost a způsobují zastavování dechu. Otrava člověka je možná přímo při konzumaci plodů nebo při pozření zvířecího mléka, např. kozího. Jako protijed se používá fyzistigmin nebo pilokarpin.

Smrtelná dávka je 3-5 bobulí pro dítě a 10-15 bobulí pro dospělého člověka.

Při diagnostice otravy rulíkem je důležité znát, jaké množství bobulí člověk požil a jak dlouho uběhlo od jejich pozření. Pro léčbu žaludku je nutné ho vypláchnout a sníst černé uhlí. Lidová pomoc je vypít hodně slané vody, což vyvolá zvracení.

Stavy po požití rulíku zlomocného se projevují například jako stavy vzrušení, které doplňuje výřečnost a záchvaty. Poté následují halucinace a nevolnosti, které později přecházejí do hlubokého spánku.

Další odkazy

foto: AnneTanneHermannFalkner/sokol

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů