Rulík zlomocný

Rulík zlomocný je považován za jednu nejjedovatějších rostlin v Evropě. Otravy rostlinami, které se stanou na území České republiky, jsou z poloviny připisovány právě jemu.

rulík zlomocný

Léčivé účinky

  • Využití při léčbě očí.
  • Uvolňuje křeče.
  • Působí jako antiastmatika.
  • Léčení žloutenky.
  • Působí na léčbu černého kašle.
  • Pomáhá při odstraňování nervových chorob, spály či epilepsie.
  • Pomáhá odstraňovat kožní choroby.
  • Napomáhá při léčbě parkinsonovi choroby.

Použití a přípravky

Celá rostlina je prudce jedovatá a její užívání není doporučeno pod neodborným dohledem.

Sušené listy a kořen se používá pro výrobu atropinových kapek, které se využívají na rozkopávání očí při jejich vyšetřování. Atropin způsobuje roztahování zorniček. Dívky si ve starověku vtírali listy rulíku do očí, aby je měli krásné a veliké (druhé jméno bella donna = krásná paní). Výtažek z listů se používá pro léčbu křečí hladkého svalstva.

O rulíku zlomocném

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) je keřovitá rostlina, která dorůstá výšky až do 180 cm. Rostlina má tlustou a větvenou lodyhu, ze které střídavě vyrůstají vejčité listy. Květenství rostliny je od května do června. Barva květů je hnědofialová. Plodem rulíku jsou černé bobule, který jsou v růst uspořádané do kalichu. Růst rulíku je rozmanitý. Nejčastěji se nachází na pasekách či na okrajích lesů. Vyhledává vlhčí půdy, která jsou se svojí kyselostí na minimu.

rulík zlomocnýVysoký obsah jedovatých a toxických látek je obsažen ve všech částech rostliny. Tyto jedovaté látky působí na nervový systém, tlumí srdeční činnost a způsobují zastavování dechu. Otrava člověka je možná přímo při konzumaci plodů nebo při pozření zvířecího mléka, např. kozího. Jako protijed se používá fyzistigmin nebo pilokarpin.

Smrtelná dávka je 3-5 bobulí pro dítě a 10-15 bobulí pro dospělého člověka.

Při diagnostice otravy rulíkem je důležité znát, jaké množství bobulí člověk požil a jak dlouho uběhlo od jejich pozření. Pro léčbu žaludku je nutné ho vypláchnout a sníst černé uhlí. Lidová pomoc je vypít hodně slané vody, což vyvolá zvracení.

Stavy po požití rulíku zlomocného se projevují například jako stavy vzrušení, které doplňuje výřečnost a záchvaty. Poté následují halucinace a nevolnosti, které později přecházejí do hlubokého spánku.

Další odkazy

foto: AnneTanneHermannFalkner/sokol

bylinkopedie koupit bylinky a produkty