Mandragora lékařská

Česky:  

Mandragora lékařská
Latinsky:

Mandragora officinarum
Slovensky:  

Mandragora lekárska

Mandragora lékařská (Mandragora officinarum) je vytrvalá rostlina rostoucí ve Středomoří. Od pradávna se mandragoře přisuzovaly magické účinky a byla součástí lektvarů čarodějnic.

mandragora lékařská
Česky: Mandragora lékařská Latinsky: Mandragora officinarum Slovensky: Mandragora lekárska

Léčivé účinky

  • Má zklidňující účinky.
  • Potlačuje nevolnost spojenou s cestováním.
  • Působí proti nádorovému bujení.
  • Je účinná při léčbě cukrovky a vysokého krevního tlaku.
  • Působí na nespavost.
  • Tlumí bolest.
  • Snižuje tvorbu sekretu v plicích.
  • Uklidňuje úporný kašel.

Použití a přípravky

V současné době se mandragora využívá pro uklidnění pacientů před operacemi. Vzrůstá zájem o využití v léčbě cukrovky. Některé obsažené alkaloidy bojují proti rakovinnému bujení, hlavně proti leukémii. Z listů a šťávy mandragory lze vyrobit obklady na zánětlivá a vředovitá onemocnění kůže. Mandragora smísená s tukem či olejem se vtírá do kůže jako mast, která má halucinogenní účinky. Zralé žluté plody se pojídaly pro dosažení hlubokého spánku, který byl doprovázen silnými vizuálními sny.

K laickému léčebnému či jinému použití se dnes mandragora zásadně nedoporučuje, protože následky předávkování mohou být tragické!

O bylince

mandragora lékařský účinkyMandragora lékařská (Mandragora officinarum) je vytrvalá bylina s krátkým stvolem. Bylinu lze nalézt na neobdělávaných kamenitých půdách. Mandragora, jež může být stará až 50 let, má oválné listy dlouhé až 30 cm. Rostlina kvete na jaře. Charakteristickým znakem rostliny je silný, dužnatý a vidlicově rozvětvený kořen, který může připomínat lidské tělo. Kořen dosahuje hloubky až 1 m.

Plodem jsou oranžové kulovité či oválné bobule, které mají výrazné aroma připomínající ananas. Dužina plodu obsahuje mnoho malých semen.

Mandragora má halucinogenní účinky a proto byla velmi oblíbenou ingrediencí lektvarů čarodějnic a mágů. Čarodějnice ji také využívali k vymítání ďábla. V některých kulturách byla mandragora spojována s ďáblem a zlem, v jiných sloužila jako ochrana před nemocemi, negativní energií a posedlostí. Mandragora je obestřena spoustou báchorek a strašidelných povídek, které vzbuzovaly v lidech hrůzu.

foto: Retama, Bouba

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů