Česky:
Mandragora lékařská |
Latinsky:
Mandragora officinarum |
Slovensky:
Mandragora lekárska |
Mandragora lékařská (Mandragora officinarum) je vytrvalá rostlina rostoucí ve Středomoří. Od pradávna se mandragoře přisuzovaly magické účinky a byla součástí lektvarů čarodějnic.
Léčivé účinky
- Má zklidňující účinky.
- Potlačuje nevolnost spojenou s cestováním.
- Působí proti nádorovému bujení.
- Je účinná při léčbě cukrovky a vysokého krevního tlaku.
- Působí na nespavost.
- Tlumí bolest.
- Snižuje tvorbu sekretu v plicích.
- Uklidňuje úporný kašel.
Použití a přípravky
V současné době se mandragora využívá pro uklidnění pacientů před operacemi. Vzrůstá zájem o využití v léčbě cukrovky. Některé obsažené alkaloidy bojují proti rakovinnému bujení, hlavně proti leukémii. Z listů a šťávy mandragory lze vyrobit obklady na zánětlivá a vředovitá onemocnění kůže. Mandragora smísená s tukem či olejem se vtírá do kůže jako mast, která má halucinogenní účinky. Zralé žluté plody se pojídaly pro dosažení hlubokého spánku, který byl doprovázen silnými vizuálními sny.
K laickému léčebnému či jinému použití se dnes mandragora zásadně nedoporučuje, protože následky předávkování mohou být tragické!
O bylince
Mandragora lékařská (Mandragora officinarum) je vytrvalá bylina s krátkým stvolem. Bylinu lze nalézt na neobdělávaných kamenitých půdách. Mandragora, jež může být stará až 50 let, má oválné listy dlouhé až 30 cm. Rostlina kvete na jaře. Charakteristickým znakem rostliny je silný, dužnatý a vidlicově rozvětvený kořen, který může připomínat lidské tělo. Kořen dosahuje hloubky až 1 m.
Plodem jsou oranžové kulovité či oválné bobule, které mají výrazné aroma připomínající ananas. Dužina plodu obsahuje mnoho malých semen.
Mandragora má halucinogenní účinky a proto byla velmi oblíbenou ingrediencí lektvarů čarodějnic a mágů. Čarodějnice ji také využívali k vymítání ďábla. V některých kulturách byla mandragora spojována s ďáblem a zlem, v jiných sloužila jako ochrana před nemocemi, negativní energií a posedlostí. Mandragora je obestřena spoustou báchorek a strašidelných povídek, které vzbuzovaly v lidech hrůzu.
foto: Retama, Bouba