Náprstník červený

Česky: 

Náprstník červený
Latinsky:

Digitalis purpurea
Slovensky: 

Náprstník červený

Náprstník červený (Digitalis purpurea) je dvouletá prudce jedovatá rostlina – krásná, ale v nepovolaných rukou nebezpečná.

náprstník červený
Česky: Náprstník červený Latinsky: Digitalis purpurea Slovensky: Náprstník červený

Léčivé účinky

  • V homeopatii nachází uplatnění při léčení srdeční slabosti.
  • Pomáhá při léčbě ledvin.
  • Napomáhá léčit deprese, nespavost a migrénu.
  • Upravuje krevní oběh a vylučování moči z těla.
  • Prospívá proti silnému kašli.

Použití a přípravky

Sesbírané listy je nutné usušit ihned po sběru při cca 65 °C. Sušíme v chodbě ve velkých vázách, kde mohou být rostliny na stojato. Použití této rostliny se doporučuje pouze pod dohledem lékaře. Neodborné užívání může způsobit otravu a vážné zdravotní komplikace!

O náprstníku červeném

náprstník červenýPůvodní výskyt náprstníku červeného (Digitalis purpurea) je jihozápadní Evropa. Dnes je již poměrně rozšířený i u nás a tudíž tu poměrně zdomácněl. Náprstník se vyskytuje na místech bohatých na sluneční svit. Přednostně roste na vlhkých místech s vysokým obsahem živin v půdě. Rostlina je citlivá na mrazivé počasí. Je to velice oblíbená okrasná rostlina.

Dorůstá se výšky až 150 cm. V prvním roce svého růstu vytvoří přízemní růžici a listů a v druhém roce k tomu přidá přímou tmavočervenou rýhovanou lodyhu. Listy jsou na své rubové straně ochlupené. Květenství této rostliny je od června do srpna. Květy vyrůstají v hroznu a mají fialovou barvu. Plodem je tobolka, ve které je umístěno poměrně velké množství semen.

Náprstník je chemicky velmi dobře prozkoumaný. Prakticky v každé části se nachází glykosidy ovlivňující srdeční činnost. V amatérských rukou může být ale nebezpečný.

foto: sualk61, Alan Vernon

bylinkopedie koupit bylinky a produkty