Kuklík městský má protizánětlivé účinky a může pomoci s hemeroidy

 

kuklik kvet

S kuklíkem se můžeme setkat po celé Evropě, na okrajích lesů, v parcích, křovinách, starých zahradách. V lidovém léčitelství se kuklík městský využíval při průjmech, křečích, žaludečních vředech a zanícených hemeroidech.

Kuklík městský (Geum urbanum) je bylinka rozšířená po celé Evropě s výjimkou střední a severní části Skandinávie, Finska. Na jihu zasahuje do Středozemí, Severní části Malé Asie a na Kavkaz. Najít ho můžeme v křovinách, lesních lemech, hlavně listnatých, ale také při okrajích cest, stinnějších rumištích a zbořeništích. Daří se mu na vlhkých až vysychavých, živinami dobře zásobených půdách. Často se vyskytuje v přistíněných místech zanedbaných zahrad a parků.

Kuklík městský se řadí do čeledi růžovitých, dorůstá do výšky 20 – 80cm, lodyha je přímá. Oddenek je šikmý, nevětvený a až 2cm tlustý, vyrůstá z něj přízemní růžice listů. Květenství je většinou 2 – 8květé, vykvétá od květná do srpna květy žluté barvy.

Aroma hřebíčku

Oddenky kuklíku mají stejnou vůni jako hřebíček, využívají se k ochucení pokrmů, likérů a piva. Dříve se kořen kuklíku sušil, drtil na prášek a používal jako náhrada kdysi velmi drahého hřebíčku. Jeho hřebíčkové aroma je dáno silicí eugenol.

kuklik

Zmírnění zánětů

Díky obsahu tříslovin a éterickému oleji zabraňuje vzniku zánětu kůže a sliznic. Pomáhá při zánětech dásní a bolestech v krku.

Pomáhá s problém trávicího ústrojí

Využívá se v lidovém léčitelství při průjmu, poruchách trávení, uklidňuje podrážděné sliznice a přecitlivělé střevo, posiluje žaludek.

Působí na kožní potíže a dokáže pomoci se zanícenými hemeroidy, kdy se používají obklady. Dále dokáže snížit teplotu a zastavovat krvácení, například děložní.

Využívá se ve formě macerátu, nálevu, prášku či tinktury. Neměl by se používat dlouhodobě, obsahuje mírně toxické látky.

Čaj připravíme tak, že si brzy zjara natrháme mladé lístky. Jeden lístek přelijeme 250ml vroucí vody a necháme 5 minut působit. Má jemné kořeněné aroma.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here