Krvácení z nosu je nepříjemná záležitost, zvláště pokud se vám stává často. Měli byste proto vědět, jak si v takové situaci poradit, které bylinky pomohou a kdy už je nutné volat lékaře.
Co je krvácení z nosu
Je to slabší či silnější krvácení, které se může objevit jednou nebo častokrát a může mít různé příčiny. Mezi nejčastější patří nedostatek železa (chudokrevnost/anémie), různé léky, ale i kouření.
Jak zastavit krvácení z nosu
Při zastavování krvácení je především potřeba, aby pacient zůstal v klidu. Jakýkoliv pohyb krvácení jenom zhoršuje. Potom se doporučuje mírně předklonit hlavu (nikdy nezaklánět, to byla dřívější praxe), pomocí palce a ukazováčku stisknout měkkou část nosu a chladit nos mokrým kapesníkem. Také je možné chladit mokrým kapesníkem zátylek. Takto vydržet 5 minut, a pokud krvácení pokračuje, tak dalších 5 minut.
Kdy volat lékaře
Lékaře volejte, pokud je krvácení opravdu silné a/nebo trvá více než 30 minut.
Co nedělat
Sami byste rozhodně neměli do nosu nic strkat – ani gázu, kterou se snažíte krvácení zastavit, ani podávat pacientovi žádné léky.
Jaké bylinky můžete použít podpůrně
Pokud máte čas, natrhejte čerstvou nať kontryhele, řebříčku, řepíku, kokošky pastuší tobolky nebo listy jitrocele a přiložte pacientovi na nos.
Jak předcházet krvácení z nosu
- Při častějším krvácení z nosu doplňte železo a vitamin K.
- V zimním období používejte nosní sprej, který zvlhčí nosní sliznici, která pak není tolik náchylná k poškození či praskání.
- Nepoužívejte léky, které mohou zhoršovat krvácení z nosu (acylpyrin), nebo léky na ředění krve.
- Nepoužívejte vnitřně rostliny, které ředí krev (zázvor, tužebník).
- Nekuřte.
Zdroj: www.wikipedia.org; www.mojezdravi.cz; Staňková-Khöhnová, Magdaléna: Bylinky pro děti a maminky 2, Grada, Praha 2019.