Koriandr, majoránka a kopr – během února a března je ideální doba na výsev.

bylinky
Zdroj foto: pixabay

Koriandr, majoránka a kopr: Většina bylinek se vysévá na jaře, jinak tomu není ani u tria těchto bylinek. Semínka při pokojové teplotě poměrně dobře klíčí a zvládne to i začátečník. Jen je třeba dodržet některé postupy a zanedlouho se dočkáte první voňavé sklizně.

Bylinky už si v dnešní době můžeme bez potíží vypěstovat doma. Ideální období je konec února a začátek března. Pokud nejste úplně zdatní v zahradničení, a přesto si chcete vypěstovat vlastní voňavou úrodu, zvolte méně náročné druhy, jako například majoránka, koriandr a kopr.

Volba vhodné nádoby

Bylinky můžeme vysévat do sadbovače, potom je třeba dát do každé buňky opravdu jen pár semínek, a ne moc nahusto, jinak hůře klíčí. Musíme dát pozor, aby se substrát moc nevysušil. Součástí je průhledné víko, které brání nadměrnému odpařování a udržuje teplo.

Pokud se vám nechce pořizovat sadbovač, lze vysévat i do mělké misky nebo květináčku či truhlíčku.

Vhodný substrát pro bylinky

V zahradnictví a specializovaných obchodem můžete koupit přímo výsevní substrát pro bylinky. Také lze použít čistě jen prosátý kompost, který můžeme vylehčit vermikulitem, perlitem, pískem nebo drobným štěrkem.

Jak vysévat

Vše začíná u koupě. Pořizovací cena sáčku je nízká, vyhněte se slevovým akcím, může se jednat o semínka s velmi nízkou či nulovou klíčivostí.

Koriandr má poměrně velká semínka, klíčení můžeme urychlit tím, že je přes noc namočíme do vlažné vody. Substrátem naplníme nádobu a lehce upěchujeme. Je lepší si semínka vysypat do dlaně a „solit“ na substrát než sypat přímo ze sáčku. Překryjeme tenkou vrstvou zeminy.

Semínka rozmístíme rovnoměrně a spíše střídmě. Po výsevu zavlažíme, lepší je postřikovač než konvička, abychom semena nevyplavili. Vrch misek můžeme překrýt potravinářskou folií. Jakmile semínka vzejdou, dostatečně větráme. Když povyrostou asi na 2 cm, kryt můžeme dát pryč.

Semenáčky nám začaly pěkně růst a potřebují dostatek světla. Umístíme je na jižně nebo východně orientovaná okna.

Přepichování bylinek

Ideální doba pro pikýrování je v okamžiku, kdy jsou první dva děložní lístky vyvinuté a zelené, zároveň si jednotlivé bylinky začínají překážet. Vhodný substrát můžeme opět zakoupit, ale postačí směs kompostu, vylehčujícího substrátu s přídavkem zeminy.

V zemině si utvoříme důlek a opatrně bylinky přeneseme, abychom jim nepoškodili kořeny. Hlínu okolo přimáčkneme a zalijeme. Jen pozor u kopru, ten má kůlový kořen a ty přepichování hůře snáší. Řešením je provést řidší výsev a jednotlivé rostlinky klidně potom mohou růst blízko sebe.

kopr
Zdroj foto: pixabay

Kopr vonný

Kopr je nenáročná bylinka, jednoletka. Šťavnaté a voňavé lístky můžeme sklízet již velmi brzy. Využívá ho nejen evropská, ale i například indická kuchyně. Dorůst může až jednoho metru. Potřebuje dostatek slunečních paprsků a zálivky. Jinak vyroste malý a brzy se na něm budou tvořit květy.

koriandr
Zdroj foto: pixabay

Koriandr setý

Kořenitá, sladká a exotická chuť dostala už mnoho labužníků. Pokud chcete sklízet hlavně jeho listy, postačí ho pěstovat v nádobě za oknem. Dorůstá výšky 20-60 cm, dle různých variet. Jestliže se rozhodnete sklízet už od prvních lístků, sejte v 1-2 cm rozestupech. Pokud plánujete nechat rostlinku více povyrůst, rozestup zdvojnásobte. Lístky se dají sklízet velmi brzy, na semena si počkáte do srpna.

majoranka
Zdroj foto: pixabay

Majoránka zahradní

Je jednu z bylinek, bez kterých se česká kuchyně neobejde. Jedná se o jednoletou aromatickou bylinku. Má malá semínka a trvá delší dobu, než povyroste. Pro někoho je jednodušší zakoupit ji jako sazeničku. Je poměrně teplomilná a vyžaduje chráněné stanoviště. Dá se pěstovat i jako přenosná trvalka. Pro sklizeň větších lístků se vyštipují květonosné lodyžky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here