Když už se kocovina dostaví, nejlepší je s ní za každou cenu nebojovat (stejně byste nebyli úspěšní), chce to zachovat, pokud možno, chladnou hlavu a vybrat si vhodné prostředky, které vám pomohou následky večírku zmírnit.
Co rozhodně nedělat?
Rozšířeným mýtem je, že na kocovinu pomáhá káva. Mohlo by se zdát, že tomu tak je – kofein dodá energii a člověk se na chvíli cítí lépe. Ve skutečnosti kofein dehydratuje organismus, a tak jen prohlubuje problém, který už tělo s hydratací má. Opatrnost je potřeba též při užití léků proti bolesti. Od některých potíží sice uleví, ale na druhou stranu mohou prohloubit žaludeční nevolnosti.
Co naopak pomůže?
-
Čaje
Doporučuje se použít místo kávy zelený čaj a pít vydatně. Osvědčenými pomocníky jsou například vinný ocet nebo heřmánek a máta, z nichž se dá připravit výborný čaj proti kocovině.
Na přípravu čaje budete potřebovat:
- 1 lžičku sušené máty
- 1 lžičku sušeného či čerstvého heřmánkového květu
- 200 ml vroucí vody
Bylinky přelijte vodou a nechte je 10 minut louhovat. Potom přeceďte a popíjejte ještě teplý čaj.
-
Obklady z vinného octa
Tato metoda vychází z lidového léčitelství a překvapivě skutečně pomáhá proti bolestem hlavy. Lněný hadřík nebo látkový kapesník namočte do octa, vyždímejte ho a přiložte na čelo. Na čele jej nechte působit alespoň 1 hodinu a bolest by měla odeznít.
-
Česnečka a zelí
Jde o vyzkoušenou metodu, která zabírá na rozhozené zažívání. Příprava je velmi jednoduchá, takže ji zvládnete i v nepříznivém kocovinovém stavu. Strategickým tahem pak je – pokud víte, že hodláte strávit bujarý večer – připravit si polévku den předem.
I poté, co nejhorší kocovina odezní, rozhodně neuškodí, budete-li podávat tělu potřebná probiotika. Skvěle funguje šťáva z kysaného zelí, která pomůže obnovit střevní mikroflóru.