Počasí si z nás ještě může tropit legraci, ale pomalu přibývá slunečných a teplých dnů. Nastává ideální příležitost nasbírat si čerstvé bylinky. Čaj z čerstvých léčivek má své kouzlo a svěží aroma.
Procházet se jarní přírodou, pozorovat, tu a tam využít toho, co nám nabízí. A že toho není málo. Při svých toulkách objevíme řadu zelených pokladů, které nám pomohou s mnoha neduhy. I když se podmínky mění a v některých měsících najdeme bylinky, které by dříve v tomto období nerostly, jsou stálice, které rozhodně jen tak nepřekročte. Které to jsou?
Česnáček lékařský
Česnáček je dvouletá bylinka, kvete v období duben-květen. Může dosáhnout výšky až 90 cm. Listy má vroubkované, vyrůstají na lodyze střídavě. Květy barvy bílé ve vrcholových hroznech. Doporučuje se sbírat nať před kvetením, popřípadě i kvetoucí nať.
Vůní velmi připomíná česnek, nejchutnější je v období, kdy ještě nekvete. Česnáček se nesuší, protože potom ztrácí své aroma. Konzumuje se čerstvý nebo se nakládá, také se z něj vyrábí tinktura. Obsahuje velké množství vitamínu C a provitamínu A, což je pro organismus po zimě vzpruha. Skvěle ho využijete v kuchyni a všude tam, kde se hodí česnek.
- jarní únava a detoxikace
- čištění krve a střev
- nadýmání, průjem
- astma, zánět průdušek, dezinfikuje dýchací cesty
- zánět močového měchýře
- zánět dásní, paradontóza
- zevně afty, kožní vředy, bakteriální záněty kůže
Hluchavka bílá
Je to poměrně dobře známá rostlinka. Zdobí ji vykrajované lístky, které se mohou podobat kopřivě a okolo stonku je obtočen věneček bílých květů. Roste téměř všude, tudíž nebývá problém ji najít. Sbírají se samotné květy nebo celé vrcholky bylinky na počátku kvetení.
- menstruační potíže, nepravidelná menstruace
- gynekologické záněty a výtok
- uvolňuje močové cesty, působí příznivě na prostatu a usnadňuje močení
- účinkuje při nespavosti, neklidu a nervozitě
- při potížích s trávením
- zevně na ekzémy a hemeroidy
Kuklík městský
Na našem území roste hojně, najdeme ho takřka všude. Vyhledává křoviny i lemy listnatých a lužních lesů, dubohabřiny, okraje lesních cest, stinná a polo-stinná místa, staré zdivo a meze. Má rád vlhčí půdy s dostatkem humusu.
Jedná se o vytrvalou bylinu mající na sobě chloupky, má aromatický kořen a žluté kvítky nejčastěji s pěti okvětními lístky. Jeho éterické oleje obsahují eugenol, který se v zubním lékařství používá k dezinfekci. Brzy zjara se vypravte na mladé lístky a uvařte si čaj.
- dezinfekce dutiny ústní
- záněty dásní a sliznic
- průjmy, potíže s trávením
- uklidňuje záněty kůže a sliznic
- detoxikace
Devětsil lékařský
Devětsil najdeme na březích potoků a řek, při okrajích lesů a v příkopech. Je to aromatická trvalka, listy má srdčitě okrouhlé, na okrajích zubaté. Bledě růžové až načervenalé květy vytváří složité květenství-hrozen. Ještě před rozkvětem se vykopává kořen. Listy se využívají k obkladům.
- horečka, vypocení
- astma
- dna
- zevně vykloubeniny, výrony, rány, odřeniny
Kokoška pastuší tobolka
Bylinka je to velmi cenná, i když je považována za úporný plevel. Roste kam oko dohlédne, není problém ji najít. Vídáme ji zejména na cestách, lukách, polích, v zeleninových zahradách a příkopech. Drží se i v okolí lidských obydlí.
Nepravidelné vroubkované listy tvoří růžici, stonek může být až 40 cm vysoký. Květy jsou bílé a tvoří hrozen. Na stonku dozrávají malé, srdcovité a kožovité šešulky. Sbíráme nať. Zejména se využívá při různém druhu krvácení. Čaj si připravíme z vrchovaté čajové lžičky bylinky a 250 ml vroucí vody. Krátce spaříme. Obklad na rány: dvě hrsti bylinky dáme do síta nad nádobu s vroucí vodou. Necháme spařit a bylinku zabalíme do látky, přiložíme na postižené místo.
- krvácení z nosu
- krvácení ze střev
- silné menstruační a děložní krvácení
- krvácející rány
- stabilizace tlaku (hypertenze, hypotenze)