Devětsil lékařský

Česky:

Devětsil lékařský

Latinsky:

Petasites hybridus

Slovensky: 

Deväťsil lekársky

Devětsil je vytrvalá rostlina, rozpoznatelná především díky tlustým dutým lodyhám zakončenými červenými kvítky.

devětsil lékařský
Česky: Devětsil lékařský, Latinsky: Petasites hybridus, Slovensky: deväťsil lekársky

Léčivé účinky

 • Pomáhá při léčbě močového ústrojí či žlučníku.
 • Působí protirevmaticky a někdy i močopudně.
 • Působí proti zácpě.
 • Pomáhá proti vředům či proti otokům kloubů.
 • Mírní astma.
 • Hubí střevní cizopasníky.
 • Má protikřečové účinky na žaludek a dýchací cesty.
 • Má pozitivní dopad na kašel a chrapot.

Použití a přípravky

Část rostliny, která se používá pro lékařské účely, je hlavně oddenek. Ten se suší asi při 40 °C. Oddenek je nutné od rostliny oddělit před jejím rozkvětem. Dnes se používá hlavně v lidovém léčitelství. Dříve mu byla ale přisuzována velká síla při léčení moru.

Čerstvě nasekané listy je možné použít jako obklad na odřeniny nebo při výronu kloubu. Nemá nežádoucí účinky a proto ho zle použít i pro léčení u dětí. Bohužel, negativní vlastnost rostliny je, že vydává nežádoucí pach, který může vyvolat u některých lidí nevolnost.

 • Diocel Artrizone s příměsí devětsilu je regenerační a masážní krém pro klouby, šlachy a svaly. Krém má také antibakteriální, antivirový a antiparazitický účinek a jeho vůně krásně uklidňuje.

O devětsilu lékařském

devětsil lékařský účinkyDevětsil lékařský (Petasites hybridus) se nachází v České republice zejména v horských oblastech, kde má vhodné podmínky pro svůj růst. Je velmi rozšířený hlavně v oblastech, kde je půda velmi bohatá na vápenec, který tato rostlina upřednostňuje. Další místa výskytu, která jsou vhodná pro tuto rostlinu, jsou podmáčené louky, břehy potoků či okraje cest. Důležitá je přítomnost velkého množství vody v půdě.

Devětsil lékařský dosahuje výšky až 50 cm. Jeho květy velmi výrazně voní a to zejména při slunném počasí. Po odkvětu rostliny se stonky prodlužují a dosahují výšky až 1 metru. Listy, které jsou dlouze řapíkaté, vyrůstají až po odkvětu rostliny. Listy devětsilu jsou známé tím, že patří mezi jedny z největších listů, které lze nalézt v přírodě České republiky.

Kontraindikace:

Neměli by ho používat lidé, kteří jsou alergičtí na příbuzné rostliny(např. slunečnice). Neužívejte devětsil, pokud jste těhotná nebo kojíte a ani tehdy, trpíte-li žloutenkou nebo onemocněním jater. Není vhodný pro děti do 12 let.

Nepoužívejte devětsil déle než 2-3 týdny a nepřekračujte doporučené dávky. Oddenek obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, které mohou dráždit játra. Za účelem jejich ochrany můžete zároveň užívat například ostropestřec mariánský. Vysoké dávky devětsilu mohou také dráždit žaludek a způsobit nevolnost.

Domácí recepty

 • Nálev: Pro přípravu tohoto nálevu je zapotřebí nadrcený oddenek devětsilu. Tento nadrcený devětsil rozmícháme v 1 dl bílého vína. Konzumujeme 2x denně po jídle. Nálev z jedné čajové lžičky lze použít i při obkladech na revmatické klouby nebo výrony.
 • Čaj: Čaj z devětsilu se připravuje z přelití stonku horkou vodou a následném louhování po 20 minut. Tento vylouhovaný nálev dochucujeme medem a popíjíme několikrát denně.
foto: Nuuuuuuuuuuul, Dougie Nisbet

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů