Jarmanka není tak nebezpečná, jak se možné domníváte

bylinka jarmanka
Zdroj foto: pixabay

Ještě před několika desítkami let byla jarmanka větší (Astrantia major) nedílnou součástí snad všech velkých léčivých herbářů a bylinářů. Pak se však ze stránek moudrých knih prakticky přes noc vytratila a do světa se dostaly zvěsti o její vysoké toxicitě.

Jde ovšem o stejné nedorozumění, jako byla ona pověstná desetinná čárka v množství železa ve špenátu. Ano, některé části jarmanky toxické jsou, ovšem zdaleka ne všechny.

Vyhledávaný pomocník pro trávení i onemocnění močových cest

A na co všechno vlastně jarmanka větší pomáhá? Uplatní se zejména při léčbě nejrůznějších trávících potíží – od snížené chuti k jídlu až po žaludeční křeče nebo anorexii. Umí si však poradit také se záněty močového ústrojí nebo s astmatem a alergiemi. Vdechování jarmarky pomáhá proti astmatických záchvatům, její pravidelné užívání pak mírní alergie

A je toho víc. V minulosti se k těmto účelům používal zejména oddenek jarmanky, a to je právě ten problém. Moderní výzkumy v něm totiž našly látky, které mohou být při dlouhodobém užívání pro naše tělo toxické. Kumulují se a příznaky otravy se postupně zhoršují. Není to však tak dramatické, jak to na první pohled vypadá. Jarmanku byste museli užívat po dlouhé týdny…

bylina jarmanka
Zdroj foto: pixabay

Toxický je pouze oddenek

Nicméně pokud sáhnete po nati ještě před květem, jež se pro své léčivé účely také používala, pak vám toto riziko nehrozí. Nať je zcela bezpečná, což ovšem výzkumy jaksi zapomněly zmínit. A to je opravdu škoda, protože jarmanka patří k původním evropským bylinkám, kterým se daří prakticky kdekoli.

Dodnes ji můžete v zahradnictví vidět, tentokrát však v oddělení trvalek, určených na polostinná místa. Koneckonců, společnost jí dělá třeba i bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) nebo také brahmi. Tu si zase s oblibou pořizujeme jako ozdobu balkónů a vůbec netušíme, že máme doma zároveň skvělý relaxant a prostředek proti nespavosti a na snížení úzkosti.

V jakých podobách si dopřát jarmanku

Vsadit můžete zejména na nálev. Jednu lžíci čerstvé natě (nebo půl lžíce sušené) povařte v jednom litru horké vody. Přeceďte a užívejte. Toto množství do rozděle na 2-3 denní dávky a nikdy, neužívejte jarmanku déle než tři týdny.

Můžete vsadit také na inhalace, které si dokáží poradit s blížím se astmatickým záchvatem (pokud zrovna nemáte po ruce vhodné léky). Cca 7 minut vdechování horké páry by mělo stačit. A to maximálně 2x denně.

A tento odvar můžete nalít i do sedací koupele, pomáhá proti nejrůznějším ekzémů a dalším zánětlivým stavům pokožky. 20 minut třikrát do týdne bohatě stačí. Zevní koupele jsou dostupné i malý dětem a těhotným nebo kojícím ženám. Vnitřní užití této byliny by však tyto skupiny pacientů měly pro jistotu vynechat.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here