Bakopa drobnolistá

Česky:  

Bakopa drobnolistá
Latinsky:

Bacopa monnieri
Slovensky:  

bakopa drobnolistá

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) je tropická rostlina, která je obecně známá pro své účinky vzhledem ke kognitivním funkcím a vylepšování paměťové kapacity.

Česky: Bakopa drobnolistá, Latinsky: Bacopa monnieri, Slovensky: bakopa drobnolistá

Léčivé účinky

 • Zlepšuje funkci mozku.
 • Zlepšuje paměť.
 • Podporuje učení.
 • Zlepšuje koncentraci a pozornost.
 • Snižuje stres a deprese.
 • Opravuje poškozené neurony.
 • Pomáhá léčit Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.
 • Působí jako antioxidant.
 • Léčí astma, bronchitidu a alergie.
 • Pomáhá snížit účinky epilepsie.
 • Léčí diabetes.
 • zlepšuje krátkodobou paměť

Přípravky a použití

Z rostliny se používají všechny části. Bakopa obsahuje vitamín A, vitamín B, který posiluje opravu neuronů a urychluje informační přenos mezi mozkovými buňkami. Tato rostlina je také silný antioxidant, který chrání mozkové a jiné buňky před poškozením. Antioxidanty také odstraňují škodlivé toxiny z těla ven, čímž napomáhají celkovému zdraví a celkové prevence před chorobami – ať už těmi méně vážnými (chřipka) až po kritické (rakovina).

 • Obvykle se bakopa užívá nastrouhaná jako koření nebo ve formě kapslí.

O bakopě

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) je původem z Indie, kde je také známá pod názvy brahmi nebo vodní yzop. Jedná se o popínavou křehkou rostlinu, která se ale hojně větví. Listy jsou podlouhlé a světle zelené, drobné a zubovité. Bakopa poskytuje fialové květy a preferuje vlhkou půdu.

Tato rostlina je hojně používána v tradiční indické medicíně – Ájurvédě, a to již po tisíce let. V této medicíně je také považována za významnou bylinu na poli zlepšování mozkových funkcí.

Bakopu můžeme pěstovat také u nás. Patří mezi letničky a vzhledem k velkému množství květů se jedná o velmi pěknou rostlinu vhodnou například do závěsných truhlíků. Výhodou je to, že květy samy opadají, takže není třeba se o rostlinu v tomto směru starat. K přezimování postačí rostlinu zastřihnout (asi na 20 cm) a umístit ji na světlé místo s teplotou 10 stupňů Celsia.

Čaj z bakopy na zlepšení paměti

Vrchovatou lžičku sušené byliny zalijeme šálkem horké vody v hrnci Dvě minuty povaříme, dalších 8 necháme dostát. Přecedíme a vypijeme. Užíváme 2-3 šálky denně po dobu nejdéle tří týdnů. Poté musí následovat dvoutýdenní přestávka.

Nežádoucí účínky:

Příležitostně může užívání bacopy vyvolat nevolnost, sucho v ústech, zvýšenou peristaltiku střev nebo mírnou únavu. Nedoporučuje se její užívání během těhotenství a kojení. Podle některých studií pak může bacopa při interakce s léky zvýšit účinek fenothiazinu (hypnotika). Není rovněž vhodné používat tuto bylinu v případě, že trpíte chronickými žaludeční problémy nebo v současné době užíváte antidepresiva, léky na štítnou žlázu nebo sedativa, jako např. valium. Není vhodná pro děti do 14 let.

Více informací o bylinkách najdete na bylinkopedie.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů