Jak efektivně pěstovat bylinky na lodžii

bylinky na balkone
Zdroj foto:envato

Pěstovat bylinky na balkoně: Na lodžii nebo na balkoně v paneláku se bylinky pěstují o něco hůře než v bylinkové zahrádce, protože všechny musejí být v květináčích a minimálně trvalé sucho ne všechny snesou. Ale jde to, zvláště kdy dodržíte následující zásady.

Vybírejte bylinky podle světové strany

Zcela zásadní je výběr bylinek podle toho, na kterou stranu je vaše lodžie situována. Takže:

  1. Jižní strana je nejsvětlejší a nejteplejší – tedy pokud máte lodžii na jih, pěstujte středomořské bylinky, kterým to bude svědčit a budou si tu připadat jako doma: levandule, bazalka, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránka, estragon nebo bobkový list.
  2. Severní strana je naopak nejstudenější a i světla je tu poměrně málo – můžete zde však pěstovat petržel, pažitku, kerblík, libeček, mátu nebo meduňku.
  3. Východní a západní strana – jsou optimální pro bylinky, které potřebují polostín, ale přece jen ocení trochu světla. Východní strana je vhodná pro petržel, pažitku, mátu a meduňku, ale i stévii, libeček, kerblík. Západní strana bývá zejména v létě více zalita sluncem, doporučujeme tedy tytéž bylinky, ale v horkých letních dnech je přistiňte (např. bílou netkanou textilií).

U sebe musí být bylinky, které se snesou

Do jednoho květináče nebo truhlíku sázejte jen bylinky, které mají stejné podmínky pěstování. Pokud dodržíte výše uvedené rozdělení, pak můžete všechny bylinky kombinovat. Pouze mátu a meduňku sázejte samostatně, protože mají silné kořeny a rozrůstají se, takže by ostatní bylinky v květináči rychle zahubily.

bylinky
Zdroj foto:envato

Zálivka

Středomořské bylinky jsou zvyklé na sucho a zálivku potřebují jen občasnou. Ostatní bylinky je nutné zalévat, a to zejména v horkých dnech. Na zálivku použijte ideálně dešťovou vodu nebo alespoň vodu odstátou.

Přihnojování

Pokud jsou bylinky čerstvě zasazené nebo přesazené, nepotřebují přihnojovat celý rok. V dalším roce jim můžete dát organické hnojivo, nejlépe tekuté rozpuštěné ve vodě. Není třeba přihnojovat často.

Další péče

Některé bylinky vyžadují zastřihování – například levandule zastřižená ihned po odkvětu může ještě jednou vykvést, rozmarýn a tymián zase více košatí. Většina bylinek bude potřebovat zazimovat – buď přenést do prostoru, kde nemrzne, nebo obalit květináč polystyrenem a celou bylinku zabalit do netkané textilie. Bylinky, které jsou jednoleté, na zimu jednoduše vyhodíte a zasadíte znovu na jaře.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.okolobytu.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here