Hřebíček má jako koření velmi dlouhou tradici. V dávných dobách měl cenu zlata, v Číně je znám už zhruba 2500 let. Do Evropy byl dovážen zhruba od středověku. Jeho silice má výborné účinky.
Odkud se hřebíček vzal
Jako první jeho účinky popsali Číňané zhruba před 2500 lety, kdy se dovážel na královský dvůr. Zajímavostí je, že kdo tehdy předstoupil před císaře, musel žvýkat hřebíček, aby nevzbudil nelibost z případného zápachu z úst.
Pochází z Moluckých ostrovů v Indonésii. Hřebíček sehrál také důležitou roli v zámořských objevech. O cenné koření se rozhořel boj. Slavný mořeplavec Fernão de Magalhães chtěl objevit novou trasu, která by zkrátila cestu na Moluky.
Byl přesvědčen, že cesta západním směrem okolo země je kratší než ta kolem Afriky. Na cestě však zemřel a zpět dorazila jen jediná loď, ta byla ale plně naložená hřebíčkem a náklad tak dokázal dvojnásobně zaplatit celou cestu.
Do Evropy ho dováželi ve středověku především arabští obchodníci. Od 16. století byl velmi ceněnou naturálií. V dnešní době už se pěstování hřebíčků rozšířilo po celých tropech, tudíž je nám poměrně dobře dostupný. Hřebíček se sklízí jako poupata těsně před rozkvětem, čím větší poupě, tím více silice. Jakmile rozkvete, ztrácí na ceně.
Kde hřebíček pomáhá
Pro léčebné účely se používají poupata hřebíčkovce, nám známé koření, které se nachází téměř v každé kuchyni. Obsahem je nejvýznamnější silice eugenol, která má antibakteriální a znecitlivující účinky.
Účinků hřebíčku se využívá hlavně v dutině ústní. Při bolesti zubů jsou výborné jeho anestetické účinky. Ale i například na bolest krku lze využít hřebíčkovou tinkturu jako kloktadlo. Zanícené dásně se potírají hřebíčkovým olejem. Dříve lidé dokonce hřebíček žvýkali.
Preventivně působí hřebíčková ústní voda, koření se namočí do teplé vody. Stejně ji lze připravit smícháním několika kapek hřebíčkové tinktury s vodou. Silici lze nechat jen tak odpařovat, pokud si hřebíčkovou vodu nalijete do misky a postavíte v místnosti. Bonusem je, že se u vás nebude díky vůni líbit hmyzu a mravencům. Dokonce by měla odrazovat i klíšťata.
Hřebíčkové silice můžete zkusit využít i na bolavé klouby a svaly. Ošetřit lze také hmyzí bodnutí a akné. Jen pozor, v koncentrované formě může dráždit tkáně. Zlepšuje trávení a ulevuje od křečí v břiše. Silice může výrazně eliminovat přítomnost střevních parazitů.
U diabetiků může docházet je snižování krevního cukru.
Hřebíčková tinktura
- sáček koření hřebíčku
- 1 l 60 % lihu
- 1 tyčinka skořice
Do láhve vysypeme celý sáček hřebíčku a přidáme skořicovou tyčku. Zalijeme lihem a necháme 14 dní na tmavém místě luhovat. Přecedíme a skladujeme v tmavých sklenicích.
Hřebíčkový olej
- 200 ml rostlinného, zastudena lisovaného oleje
- 10 kusů roztlučených hřebíčků
Olej nalejeme do hrnce, zahřejeme. Jakmile začne probublávat, nasypeme do něj hřebíčky. Necháme 10 minut povařit a odstavíme. Ponecháme takto 10 hodin na chladnějším místě a nakonec přecedíme. Uchováváme v lednici.
Kromě léčivého účinku se může přidávat i do jídel, jen je třeba dát pozor, aby nebyl vnitřně užíván ve velkém množství.