Kopr a kokos proti hemoroidům i fisurám

kopr

Problémy v anální oblasti nepatří právě k nejpříjemnějším, ovšem čím méně o nich bude mluvit, tím větší dopady nakonec budou na naše zdraví mít. Nejlepší prevencí je včasný útok, takže jakmile se objeví první obtíže, vsaďte na ideální přírodní léčbu. Dost možná se tak vyhnete nepříjemné návštěvě lékaře. Hemoroidy jsou vlastně cévní výdutě v konečníku (podle umístění je dělíme na vnější a vnitřní), fisury jsou pak nepříjemné trhlinky, postihující často zejména ženy po porodu. Varovným signálem bývá v obou případech krev na toaletním papíře, doprovázená nepříjemnou bolestí při defekaci, ale i mimo ni.

Sedací koupele pomohou na samém počátku

Začínáte-li pociťovat první problémy, pak na nic nečekejte a vsaďte na sedací koupele. Dvacet minut denně třikrát týdně by vám mělo ulevit od nejhoršího (sedací koupele je možné použít také vždy, když vás právě přepadnou bolesti nebo nepříjemné stavy).

Připravte si čtyři lžíce sušených bylinek: může jít o heřmánek, hřebíček, kořen kostivalu, měsíček nebo kůru dubu. Svařte je v pěti litrech vody, přeceďte a pak nalijte do vany. Nařeďte teplou vodou tak, abyste se dovnitř mohli pohodlně posadit.

Nesnažte se louhovat bylinky přímo ve vaně, jak to doporučují některé návody. Voda není dostatečně teplá na to, aby uvolnila z bylinek všechny důležité látky, a navíc si můžete ucpat odtok. Pokud opravdu spěcháte, lze v nouzi použít tento postup: vložte dvojnásobně množství bylinek do sáčku z gázy nebo jiné látky s velkými otvory. Ten přivažte na vodovodní kohoutek a napouštějte teplou vodu do vany skrze něj. Tento postup není stejně účinný jako příprava odvaru, přesto je lepší než nic.

Náš tip: Existují i další tipy prospěšných bylinkových koupelí. Vyzkoušejte třeba tu proti nespavosti.

mast aloe

Chcete masti? Ideální je aloe a vilín

Pokud se rozhodnete vsadit na bylinkové masti, vězte, že nejúčinnější bývají ty s jednou jedinou složkou. Aloe vera je ideální ve formě gelu. Oceňovány jsou zejména její protizánětlivé a hojivé účinky. Mírní také krvácení a další nepříjemné symptomy.

Stejně dobrý je také vilín virginský (Hamamelis virginiana). Mírní svědění i krvácení a v sušené formě se dá použít i pro přípravu sedacích koupelí.

Koprové obklady ulevují okamžitě

Chcete něco účinnějšího (a levnějšího) než mast? Pak vyzkoušejte obklady. Ideální je pro tento účel kopr vonný (Anethum graveolens). Jeho čerstvá nať se podrcená přikládá na problematická místa. Nebo můžete připravit odvar z deseti gramů natě, namočit do něj gázu nebo alespoň čistý kapesník,  a přiložit na problematická místa. Ideálně po dobu deseti minut 3x denně.

Stejně dobře vám poslouží i heřmánek (Matricaria chamomilla), od něj budete potřebovat třicet gramů sušených květů. A dvacet gramů pak využijete z kořene kostivalu lékařského (Symphytum officinale) nebo třicet gramů semínek lnu setého (Linum usitatissimum). Lze použít rovněž směs těchto bylinek.

A poslední bylinkou účinnou proti hemoroidům i fisurám je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata). Dvě lžíce sušené nati budou na obklad tak akorát, čerstvého jitrocele si pak dopřejte raději o třetinu víc.

Věděli jste, že: šťáva z jitrocelu pomáhá léčit i drobné kožní ranky?

A oblíbíte-li si obklad z jedné z nich, posilte jejich účinek navíc i čajem, užívaným 3x denně. Koncentrace může být stejná jako u obkladů, dávku pak rozdělte na třikrát.

Kokosový olej jako rychlá pomoc

Nemáte doma vůbec nic, a přesto vás potíže právě přepadly s netušenou prudkostí? Pak vsaďte na kokosový olej. Postižené místo se díky němu zvláční, sníží podráždění a otok, a zbaví vás nutkavého pocitu ke škrábání.

Měkčí stolice je základ

Pokud chcete omezit potíže v anální oblasti na minimum, snažte se změkčit svou stolici. Pomůže vám v tom přírodní vláknina i lněné semínko. Nezapomínejte na dostatek tekutin. A přijde-li na vás nutkání, pak návštěvu toalety neodkládejte. Vše je potom mnohem horší.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here