Domácí přírodní repelenty proti komárům i klíšťatům

levandule
Zdroj foto: envato

Pokud jste z nějakého důvodu alergičtí na klasické repelenty nebo jen nechcete zatěžovat přírodu dalšími chemikáliemi, pak vězte, že i mezi bylinkami se najdou přírodní repelenty. A ty pak spolehlivě fungují jak proti komárům, tak proti klíšťatům, což jsou asi nejobávanější paraziti vůbec.

Vlaštovičník větší

Když si na jaře nasbíráte několik natí vlaštovičníku většího a necháte jej 1 měsíc macerovat v oleji, poté můžete přecezený olej používat jako repelent proti komárům a klíšťatům. Nanášejte jej na pokožku nebo dejte do rozprašovače. Tento repelent se hodí i pro psy a kočky – místo obvyklého protiklíštěcího obojku. Budete jej ale muset aplikovat častěji – aspoň 2x do týdne.

TTO

Tea trea oil je svou vůní odpuzující snad pro všechny parazity včetně vší a blech. Bohužel ani vy nebudete zrovna vonět. Používejte jej tedy jen v malém množství anebo silně rozředěný. Pozor také na to, že tento éterický olej dráždí pokožku.

Levandule lékařská

Zatímco samotné sušené snítky levandule bojují zejména proti molům ve skříni, éterický levandulový olej vás ochrání před komáry a klíšťaty. Nanášejte v malých dávkách, raději na oblečení než přímo na kůži, neboť může rovněž dráždit pokožku. Kromě toho si z levandule můžete vyrobit olejíček na poštípání hmyzem: Asi 25 g levandulových květů naložte do 250 ml olivového oleje, nechte 14 dní stát, sceďte a uchovávejte v tmavé lahvičce.

TIP: Levandulový olej se hodí i na strie, jizvy a suchou pokožku rukou.

Máta peprná

Máta má také silnou vůni, která odpuzuje hmyz. Éterický olej však rovněž nepoužívejte neředěný, nejlepší je ho naředit 1:1 s olivovým/slunečnicovým/mandlovým olejem. Pak jej používejte jako repelent, ale je vhodný i na ošetření míst již poštípaných hmyzem.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnová, Magdaléna: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009; Hoffmannová – Jebavý: Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U podléšky, Božkov 1991.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here