Mšice jsou jedněmi z neúpornějších škůdců na naší zahradě. Velmi rychle se množí, vysávají šťávu z mladých listů a pupenů, rostliny se tak kroutí, a mšice na ně mohou přenést ještě další choroby. Proto je třeba urychleně zasáhnout! Je tu insekticid na mšice na přírodní bázi.
Když nechceme chemii
Nechcete-li chemické prostředky, které mohou být škodlivé například pro užitečné druhy hmyzu, ale také mohou zanechávat reziduální látky na jedlých plodech, musíte sáhnout do přírodní lékárny. Nabízí se rostliny, které odpuzují mšice, různé odvary nebo roztoky.
Rostliny, které odpuzují mšice
Nejlepší rostliny, které můžete vysázet na vaší zahradě a které přitom budou zcela přirozeně redukovat kolonie mšic, jsou: levandule lékařská, máta peprná, saturejka zahradní, lichořeřišnice větší, pažitka pobřežní, heřmánek lékařský a povijnice nachová.
Odvar z máty
Je-li rostlina napadena už více (a poznáte to nejen podle mšic, ale zejména podle mravenců, kteří zase parazitují na mšicích), vyzkoušejte odvar z máty. Stačí pár snítek máty přelít vroucí vodou, nechat vyluhovat 15 minut, vychladit (abyste horkou vodou nepoškodili rostlinu) a postříkat postřikovačem nebo zalít konévkou s kropítkem celou rostlinu. Tento postup můžete opakovat i několikrát denně, dokud se vám nepodaří mšice zlikvidovat.
Odvar z levandule
Prakticky stejným postupem získáte odvar z levandule. Několik snítek levandule zase nechte spařit vroucí vodou, louhujte 15 minut a vychlaďte. Postříkejte nebo pokropte rostliny napadené mšicemi a můžete i vícekrát opakovat.
Odvar z kopřivy
Kopřivové listy i stonky zalijte vroucí vodou a nechte odležet cca 1 týden. Potom sceďte a používejte nejen jako prostředek proti hmyzu, ale i jako hnojivo.
Odvar z přesličky
Několik natí z přesličky zalijte vroucí vodou a nechte do druhého dne louhovat. Potom přeceďte a používejte jednou denně jako postřik na napadené rostliny.
Zdroje: www.wikipedia.cz, www.abecedazahrady.cz, www.novinky.cz