Jak nám mohou pomoci čínské bylinky?

cinska medicina

Nevyrostly na našich polích a mezích, takže nám jejich užívání vůbec nic nepřinese – přesně s takovými argumenty se setkávají zastánci čínské medicíny stále častěji. Důraz na lokální původ potravin a jiných produktů je opravdu skvělý, ale měli bychom si uvědomit, že lidské nemoci už dávno nerespektují hranice kontinentů a to, co fungovalo před lety, už dnes nemusí stačit.

Faktem také zůstává, že čínské bylinkářství je zdokumentováno mnohem lépe než naše. Zatímco v Evropě probíhaly ve středověku hony na čarodějnice, jimž padlo za oběť i množství lidových léčitelek (což spolu s ústním předáváním znalostí vedlo k nenahraditelným ztrátám), v Číně se tradice TČM udržovala na císařských dvorech. Veškeré znalosti byl neustále obnovovány, katalogizovány a rozšiřovány.

Víc, než je špetka suchých listů

Není bez zajímavosti, že řada prostředků z rostlinné říše užívaných v TČM je dnes označována za tzv. superpotraviny, jež jsou z oblibou přimíchávány do nejrůznějších tonik a dalších posilujících prostředků, působících univerzálně napříč světovou lidskou populací. Mechanismus reakce našeho organismu na některé látky se totiž nemění, a právě toho TČM využívá. Jako bonus pak podpoří působení bylinek třeba akupunkturou, speciálními masážemi nebo moxováním.

Co všechno musí umět čínský fytoterapeut

Posuďte sami, jestli jste se někdy při studování lidového herbáře s použitím nejrůznějších bylinek setkali s těmito povinnostmi:

  • seznámení s jednotlivými kategoriemi bylinek, nejdůležitějšími bylinkami a jejich oblíbenými kombinacemi, a to rovnou při konkrétních klinických obrazech
  • sestavení oblíbených receptur určených přímo pro použití v Evropě, kdy je zkoumán jejich charakter, tropizmus i konkrétní použití
  • výběr důležitých terapeutických kombinací a postupů při akutních chronických stavech s ohledem na psychologické aspekty každého jednotlivce

A přesně o tom tradiční čínská medicína je. Na každého svého pacienta se dívá individuálně a předpisuje mu kúru přímo na míru.

léčitelství

Které bylinky používá čínská medicína nejraději?

Zelený čaj – samozřejmě, i ten je vlastně bylinka. Podle čínské medicíny chrání jeho pravidelné užívání před rakovinou, mrtvicí, infarktem a aterosklerózou.

Ženšen – tahle tradiční bylinka TCM posiluje tělo, zlepšuje psychickou výkonnost a koncentraci samozřejmě zvyšuje naši odolnost vůči stresu. Podle TCM také chrání před rakovinou, snižuje hladinu cukru u pacientů s diabetem 2. typu a působí i jako univerzální tonikum.

Gingko biloba alias jinan dvoulaločný – zlepšuje krevní oběh a funkce mozku. TCM ho používá při prevenci aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a stařecké demence a dalších chorob, při kterých je zasažena paměť.

Zázvor – má podle tradiční čínské medicíny zejména hřejivé a antiseptické vlastnosti. Používá se proto při léčbě nachlazení (pozor, nikdy ne v kombinaci s citronem) a kašle, i jako prevence nevolnosti a rovněž i při některých onemocněních žaludku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here