Červencové bylinky: Každá bylinka má svůj měsíc, ve kterém má největší sílu. Proto i červenec jako druhý letní měsíc je vhodný na sbírání určitých léčivých rostlin. Pojďme se vypravit do tajů přírody.
Stromy a keře
Nejprve se zaměříme na stromy a keře, které v tomto období poskytují své léčivé schopnosti. V červenci se ještě dobře sbírá květ bezu černého, ale musíte si pospíšit. Jakmile bez odkvete, je potřeba počkat na dozrání plodů až do září/října. Dále sbíráme listy hlohu, květy lípy a listy z ořešáku. Všechny bylinky sušíme nebo ihned zpracováváme do mastí a tinktur.
Byliny
Z bylin nedřevnatých sbíráme v červenci především pelyněk – celé natě nastříháme na menší kousky a sušíme ve stínu. Dále vyrábíme tinktury a pelyňkové víno. V červenci také sbíráme borůvky – jíme je čerstvé, ale pár si jich nasušíme na zimu, protože mají stavicí účinek a využijeme je proti průjmu. Velmi oblíbenou červencovou bylinkou je čekanka, která léčí zevně zejména oči. Nasušená vydrží určitě nejméně rok. V červenci také již kvete divizna, sbíráme květy a sušíme je na zimu, pomáhá proti kašli a zahlenění. I heřmánek se nejlépe sbírá přes prázdniny – čerstvý i sušený uklidňuje pocuchané nervy. Dobré je jahodníkové listí, které pomáhají pročišťovat játra a ledviny a také jsou vhodné při horečce. Květy (nať s květy) levandule si nasušíme hned z několika důvodů – na čaj na nervy, na výrobu soli na bolavé nohy, do koupele i proti molům v šatních skříních.
Koření
Kromě léčivých účinků používáme některé bylinky jako koření. V červenci můžeme ostříhat šalvěj a usušit její lístky na pečení masa v zimě. Také je dobré narýpat si kořeny křenu, které použijeme na strouhání například s jablky jako přílohu ke grilovanému masu. V červenci poprvé ostříháme majoránku (před rozkvětem) a usušíme, většinou ještě jednou obroste a budeme ji moci znovu ostříhat na podzim.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Hoffmannová – Jebavý, Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U Podléšky, Božkov 1991