Černohlávek obecný je rozšířen téměř po celé Evropě, u nás se s ním setkáme běžně na loukách, zahradách, pastvinách, podél cest a při okrajích lesů. Dokáže léčit záněty v dutině ústní, bolesti v krku a má protizánětlivé účinky.
Černohlávek obecný (Prunella vulgaris) se u nás vyskytuje poměrně hojně po celém území. Roste v sadech, lesích, mezích, pasekách. Jedná se o vytrvalou bylinu, 5 -25 cm vysokou. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou řapíkaté. Nejvyšší pár listů je těsně přisedlý pod květenstvím. Kvete od června do září modrofialovými, pyskovitými květy. Na pravidelně sečených loukách může vykvést i několikrát za sezonu. Někdy je černohlávek obecný těžko rozpoznatelný od vzrostlejšího a mohutnějšího černohlávku velkokvětého.
Černohlávek v zahradě
Kromě svého léčebného účinku nachází využití i v zahradě. Je vhodný do trvalkových i bylinkových záhonů, jako podrost pod stromy a keře, do venkovských zahrad nebo volně v trávníku.
S jakými obtížemi nám může pomoci
Černohlávek má antibakteriální, antimykotické, antivirotické, detoxikační, diuretické a protizánětlivé účinky. Sklízí se sušená nať.
Dá se využít na všechna zánětlivá onemocnění. Připravuje se z něj kloktadlo při zánětu v krku, při zánětu dásní i při napařování obličeje v případě lokálního zánětu. Vnitřně se užívá při zánětu močového měchýře a ženských zánětlivých chorobách.
Působí proti – průjmově a při trávicích obtížích. Ve formě obkladu na rány, oděrky, puchýře.
Odvar do koupele na bolesti svalů a kloubů, léčbu hemeroidů, k odstranění plísní. Lze připravit i mast na různé rány, oděrky, ekzémy.
Mladé listy se přidávají do salátů.
Kloktadlo
- 2 polévkové lžíce sušené natě přelijeme 250 ml vroucí vody.
- Necháme 15 minut vyluhovat.
- Lze přidat i šalvěj.
- Vlažný se kloktá.
- Horký můžeme využít k napařování obličeje při zánětech.
Odvar do koupele
- Dvě hrsti sušené natě vaříme 2 minuty v 1 litru vody.
- Lze využít i vnitřně.