Bylinky na trávení: Problém, se kterým se snad setkal každý z nás. Trávicí potíže patří mezi velkou skupinu zdravotních problémů, které dokáží znepříjemnit život. Mezi nejčastější problémy patří nadýmání, průjem, zácpa, nechutenství. Není třeba sahat po lécích. Je tu řada snadno dostupných, účinnějších a mnohem lepších pomocníků.
Které byliny vám pomohou?
- Fenykl – mírní nadýmání, podporuje trávení, správnou funkci střev.
- Lípa srdčitá – zlepšuje trávení.
- Len setý – semeno lnu setého je účinné při problémech se zácpou. Ze semene připravte odvar, který nechte cca 2 hodiny vyluhovat a pak zamíchejte a pijte maximálně 1 šálek denně.
- Máta peprná – osvědčená a především účinná pomoc na trávicí obtíže. Používá se list i nať. Efektivní pomocí je čaj z máty peprné, který pozitivně ovlivňuje zažívání, neboť působí kladně na vylučování žaludečních šťáv, mírní nadýmání, uvolňuje křeče.
- Koriandr – semena koriandru patří mezi nejvšestrannější druh koření. Nezáleží v čem a v jakém stavu použijete koriandru, neboť v každém případě prokáže velmi dobrou službu, je efektivním pomocníkem pro trávení.
- Meduňka lékařská – bylina, která pomáhá i při nadýmání, rovněž u chronického zánětu žlučníku.
- Zázvor – i malý kousek zázvoru prokáže znamenitou pomoc, kdy uleví žaludku a pomůže při potížích s trávením. Ideální je v čerstvé formě. Pokud nemáte, je možné použít i kandovaný zázvor.
- Libeček – bylina, která podporuje funkci jater a trávení.
- Zeměžluč okolíkatá – jedna vůbec z nejstarších léčivek, užívá se při onemocnění jater, žlučníku. Bylina, která vyhání i střevní parazity a zejména podporuje trávicí procesy, vylučování žluči a trávicích šťáv. Čaj ze zeměžluče stimuluje trávicí systém, podává se při nadýmání, nechutenství a pocitu plnosti z jídla.
- Hořec žlutý – podporuje trávení. Pro zlepšení trávení se používá v bylinné směsi.
- Majoránka – zlepšuje trávení. V tomto směru vám pomůže odvar, kdy stačí svařit 1 polévkovou lžíci ve 250 ml vody, scedit a vypít ihned po jídle.
- Oman pravý – pití omanového čaje je účinné při poruchách trávicích procesů a látkové přeměny.
- Andělika lékařská – poskytne pomoc při žaludeční nevolnosti, křečích, nadýmání. Ještě k tomu má pozitivní účinek na povzbuzení organismu. Nejúčinnější částí je kořen a efekt přináší i semena.
- Kopřiva dvoudomá – pomoc při kataru žaludku, střev.
- Puškvorec obecný – vyvolává vylučování žaludečních šťáv, často i žluči, podporuje chuť k jídlu a trávení.
- Pelyněk estragon – účinný pomocník na trávení, pomoc na žaludeční křeče, nadýmání i střevní parazity.
- Pelyněk pravý – pomoc při léčbě žaludku, při zvracení, zánětu a nechutenství.
- Pampeliška lékařská – odbourává z těla cholesterol, toxiny, pomáhá na žaludek a při trávicích potížích.