Bylinné likéry – jsou to ještě bylinky?

Bylinné likéry: Abychom si nepovídali pořád jen o bylinkách, řekneme si dnes něco o bylinných likérech, které se vyrábějí již po několik století, a mají tak dlouhou tradici. Jedná se sice o alkohol, ale díky přítomnosti bylinek a jedinečné receptuře se při malém dávkování používaly a stále používají jako lék – například na zažívání, na povzbuzení chuti k jídlu a podobně.

Praděd

gessler liker
Zdroj foto: es.wikipedia.org

Bylinný likér Praděd, který má deklarovaný obsah alkoholu 38 % se začal vyrábět již v roce 1877. Tehdy si výrobce likérů Siegrfied Gessler, který sídlil v Krnově, nechal zaregistrovat ochrannou známku Krnovský Praděd (tedy tou dobou spíše v němčině Jägerndrfer Altvater).

Jedná se o žaludeční likér, který má žlutou barvu a kromě žaludku působí i na nervy a tvorbu červených krvinek. Receptura je bohužel dodnes tajná, i když víme, že se vyrábí macerací 16 druhů bylinek a plodů v lihovém roztoku a je doslazován cukrem, ačkoliv si zachovává hořkou chuť. Ale již v 19. století zákazníci oceňovali jeho léčivé účinky. Výrobky od krnovského majitele odebíral i sám rakouský císař. Firma dodávala nejen po celém Rakousko-Uhersku, ale časem i po Evropě a do zámoří.

Bohužel za druhé světové války byla arizována (poněmčena) a po válce zkonfiskována jako německý majetek. K obnově firmy nedošlo ani za komunistického režimu, ale v roce 2005 společnost Rudolf Jelínek odkoupila ochranné známky a receptury a Praděd vyrábí dodnes – je jedním z typicky českých výrobků.

Luhačovická bylinná

Další likér s deklarovaným obsahem alkoholu 38 % je novější likér, který si však také získal oblibu. Tentokrát je vyráběn (rovněž tajnou recepturou) ze směsi 13 bylin (českých: divizna, heřmánek, pelyněk, a středomořských a cizokrajných: máta, skořice, hřebíček, kmín), k nimž jsou kvůli chuti a vůni přidávány mladé smrkové větvičky. Opět má likér zejména příznivé účinky na zažívací ústrojí

fernet
Zdroj foto: es.wikipedia.org

Fernet

Klasický fernet pochází z Itálie a jedná se o typ hořkého aromatického alkoholu (bitteru). V italské verzi má 39 až 42 % alkoholu, v národních verzích se obsah alkoholu může mírně lišit. Je vyráběn opět tajnou recepturou z mnoha bylin (uvádí se až 40), mezi něž patří například myrha, rebarbora, heřmánek, kardamom, bezinky, pelyněk, hořec nebo šafrán. Základem pro výrobu fernetu je hroznový destilát. Zajímavé je, že původně byl v Itálii vyvinut jako lék proti choleře, protože obsažené bylinky mají zejména antiseptický účinek.

 

Zdroje: www.wikipedia.org, www.eshop.rjelinek.cz, www.blesk.cz, www.nejlepsidrinky.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here