Bylinky v kuchyni: Po zimě se doporučuje doplnit zásobu vitamínů a minerálů v těle. Místo cesty do lékárny a nákupu drahých doplňků, vyzkoušejte pomoc z přírody, která se nám nabízí zdarma. Co sbírat a jak využít v kuchyni?
Pěstování vlastních bylinek je stále populárnější. Mnoho gurmánů si oblíbilo obohatit svůj jídelníček o plané léčivky, zvláště ty jarní jsou plné síly. Jiní zase chtějí odlehčit své stravě a načerpat energii po zimě. Jaro nabízí pro všechny spoustu možností.
Při toulkách přírodou mějte oči otevřené a pozorně sledujte okolí. Je velká šance, že objevíte některé plané bylinky, ze kterých můžete v kuchyni vykouzlit svěží pochoutky. Dopřejete tak vzpruhu svému tělu, které ji po zimě potřebuje. Možná jste mnoho z nich dosud považovali za plevel.
Kopřiva dvoudomá
Výhonky mladých kopřiv mají výborné očistné účinky, jsou plné vitamínů a minerálů. Vyhledává půdy bohaté na dusík, při sběru vybírejte místa, kde nechodí příliš pejskařů. Vyzkoušet můžete klasickou velikonoční nádivku, přimíchat k sekanému masu, do jarní polévky nebo na způsob špenátu. Před přípravou ji spaříme horkou vodou.
Ptačinec žabinec
Neprávem bývá přehlíženou bylinkou a považována spíše za plevel. Hledat musíme v trávě, nejčastěji v parcích, na loukách nebo okraji pole. Nenáročná rostlinka může růst i pod sněhem. Je bohatý na vitamín C a A, zinek, fosfor hořčík a měď. Hodí se do smoothie, polévky, salátů, do bylinkového másla i pečených mas.
Violka vonná
Nádherně vonící květy se využívaly už v dřívějších dobách ve voňavkářství. Své místo má nejen v léčitelství, ale i v kuchyni. Podporuje vykašlávání, vylučování hlenů a má močopudné účinky.
Z violky se dají vytvořit velmi netradiční recepty, například fialkovou rýži, fialkový ocet nebo fialkové cukrové květy či violkový sirup. Velmi dobře vypadá jako ozdoba dezertů nebo salátů.
Pampeliška
Zahrádkáři je považována spíše za plevel. Na jaře pomáhá harmonizovat metabolismus a detoxikovat. Obsahuje velké množství vitamínů a kořen inulin. Mladé lístky se přidávají do salátů, rizota, pokrájený kořen spolu s ostatní kořenovou zeleninou do polévky. Velmi oblíbený je pampeliškový med, který se vyrábí z květů.
Sedmikráska chudobka
Roste všude a je velmi cenným zdrojem vitamínů, minerálů, organických kyselin, flavonoidů, Drobné kvítky a listy se přidávají do salátů, polévek, pomazánek, bramborové kaše, karbanátků, omáček, omelety nebo jen tak posypat na chléb s máslem. Pokud holdujete netradičním chutím, můžete vyzkoušet falešné kapary nebo sirup.
Popenec břečťanolistý
Používá se při průjmech, kašli, zahlenění, nebo ledvinových kamenech. Svou vůní i chutí připomíná šalvěj a bazalku. Sbírejte mladou nekvetoucí nať, popřípadě mladou, měkkou kvetoucí.
Skvěle se hodí do bramborových polévek, pomazánek, na chleba s máslem, do masa, bramborového salátu nebo bylinkových brambor. Dá se usušit a podrtit, využívat můžete celý rok.
Medvědí česnek
Nemusíme ho dlouho představovat, v posledních letech jeho obliba prudce vzrostla. Jen pozor, nespleťte si ho s velmi podobnými konvalinkovými listy. Mají široké spektrum léčivých účinků.
Nasekané lístky se přidávají do polévek, špenátů, brambor, tvarohových či sýrových pomazánek, omáček, nádivky, bramboráku. Mnoho hospodyněk připravuje pesto. Nejintenzivnější chuť mají pacibulky. Jeho štiplavost utlumíme, pokud ho půl na půl smícháme s kopřivovými výhonky.
Velikonoční polévka
- 3 hrsti jarních bylinek (sedmikráska, fialka, popenec, kopřiva, petrželka, pampeliška, listy jahodníku)
- 10 dkg másla
- 2 lžíce hladké mouky
- vejce
- sůl
- 1 l vody
- trochu mléka
Z másla a mouky připravíme jíšku, zalijeme vodou, osolíme, promícháme a povaříme. Na másle podusíme bylinky a zalijeme jíškou s vodou. Necháme jen krátce přejít varem. Do hotové polévky přidáme vajíčko rozkvedlané v troše mléka. Ozdobíme pažitkou.
Polévka se může zdát někomu nahořklá, je to ale účel a slouží jako jarní očista. Zjemnit ji můžeme na kostičky nakrájeným a osmaženým chlebem nebo lžící kysané smetany.
Fialkové cukrové květy
Postup je jednoduchý, používají se hlavně na ozdobu moučníků a vypadají opravdu půvabně. Do sklenice dáme květy fialek, zasypeme cukrem, protřepeme. Sklenici neuzavíráme, denně ji kontrolujeme. Pokud cukr navlhne, přidáme další a protřepeme. Získáme nejen cukrové květy, ale za nějaký čas i krásně voňavý cukr.
Omelety s kopřivami (množství na dvě omelety)
- 4 vejce
- 6 lžic mléka
- 50 g strouhaného čedaru
- 1 jarní cibulka
- 1 lžíce olivového oleje
- mladé kopřivové listy
- sůl
- mletý pepř
Vejce rozšleháme se solí, pepřem a mlékem. Přidáme nadrobno nakrájené lístky kopřivy, jarní cibulku a půlku čedaru. Na pánvi rozpálíme olej, nalijeme polovinu směsi, zmírníme teplotu a pozvolna osmažíme.
Před koncem smažení nasypeme na omeletu část čedaru. Necháme dojít. Stejně připravíme i druhou omeletu. Podáváme například s čerstvým jarním salátkem.