Bylinky a těhotenství. Které jsou vhodné pro nastávající maminky?

Jste-li těhotná, pak se asi ptáte, jak je to s bylinkami a jestli je můžete používat i v jiném stavu. Odpověď není jednotná, protože některé bylinky se s těhotenstvím snášejí dobře a jsou samozřejmě lepší variantou než klasická léčiva, jiné však jsou v těhotenství nevhodné, a to zejména z toho důvodu, že by mohly nepříznivě ovlivnit plod/miminko.

Jaké bylinky tedy v těhotenství můžete bez obav používat?

Trápí-li vás těhotenské nevolnosti, zvracení či pálení žáhy, můžete sáhnout po zázvoru a zeleném čaji. Pomoci by vám měla i čerstvá šťáva z mrkve, červené řepy nebo celeru. Dáváte-li přednost aromaterapii, pak vyzkoušejte citron nebo levanduli. Proti zácpě se doporučuje odvar z lněného semínka. Tento odvar je později vhodný i pro úspěšný porod. Traduje se, že uvolňuje porodní cesty a miminko tak lépe „klouže“ ven. Uklidnit nervy (ale i zažívání) vám pomohou čaje z heřmánku, fenyklu, mateřídoušky, meduňky. Všechny tyto čaje připravte klasicky, jak jste zvyklá – sušené bylinky zalijte vroucí vodou, nechejte vylouhovat, přeceďte a pijte. Postihne-li vás v těhotenství kašel, můžete jej léčit pomocí slézu, jitrocele, mateřídoušky či heřmánku. Nejčastěji ve formě čajů, u jitrocele a mateřídoušky můžete zvolit sirup. Bojíte se strií? Zkuste masáž břicha levandulovým či růžovým olejem. Oba oleje si můžete vyrobit v biokvalitě doma. Recepty na ně najdete v oddíle Recepty. Pro zpevnění svalstva v podbřišku je výborný čaj z kontryhele. Můžete jej pít pravidelně již od třetího měsíce těhotenství.

Jaké bylinky naopak v těhotenství neužívat?

Některé bylinky není vhodné v těhotenství užívat dlouhodobě – to je například řebříček nebo máta. Jiným se raději vyhněte úplně, a to i v případě, že jste je před otěhotněním používala. Mezi nevhodné bylinky patří: libeček, šalvěj, puškvorec, aloe, arnika, pelyněk pravý, vlaštovičník, přeslička, zemědým, oman, mařinka vonná, yzop, jablečník, vachta, pivoňka, rozmarýn, routa vonná, vrba bílá, ostropestřec mariánský, vratič, jmelí, jírovec /kaštan. Doufáme, že vám náš výběr pomohl, a přejeme vám klidné a krásné těhotenství. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here