Obliba léčby takzvanou přírodní cestou pomocí bylinek stále stoupá, a proto se mnoho lidí vrací k tradičním a léty prověřeným bylinkám. Patří mezi ně zejména šalvěj, heřmánek a třezalka. Dnes se proto společně podíváme, v jakých případech se vyplatí aplikovat konkrétní bylinu.
Začněme se šalvějí
Šalvěj lékařská, jak zní její celý název má mnoho blahodárných účinku. Z tohoto důvodu se velmi často využívá k léčení nejrůznějších neduhů. Charakteristická je silná, kořenitá a hořká vůně. Uplatnění najde zejména při zánětech a bolestech krku, ústních dutin či problémem s chrupem. Dokonce pomáhá léčit drobná poranění v ústech. Její velkou výhodou je, že se dá užívat nejen vnitřně, ale i zevně. Výborně totiž působí jako desinfekce.
Nesmíme zapomenout na heřmánek
Heřmánek pravý je typická česká bylina, kterou poznáte podle bílých okvětních lístků se žlutým středem. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších léčivých rostlin, které v české kotlině můžete najít. Působí totiž opravdu všestranně a hodí se k vnitřnímu i zevnímu užití. Pozitivně působí proti zánětu, alergii, a dokonce funguje jako dezinfekce. Jeho čas nastane v případě nadýmání, křečí či střevních a žaludečních potížích. Heřmánek pak vyvolává uklidňující pocity, díky čemuž je velmi oblíbený.
A nakonec třezalka
Třezalka tečkovaná je též léčivá bylina, avšak přináší poněkud nepříjemné vedlejší účinky. Proto jsou její schopnosti mnohdy diskutabilní. Vhod vám přijde zejména v případech nespavosti, úzkosti či stavů deprese. Má též uklidňující účinky na lidský organismus, což mnohdy pomáhá v účinné regeneraci. Účinná je však také na chronické srdeční nemoci a obecně na krevní oběh. Rozhodně by ji ale neměli užívat lidé trpící cukrovkou a také ti, kteří mají velmi nízký krevní tlak či se u nich projevují pylové alergie.
Jak můžete vidět, na našem území se stále vyskytují velmi prospěšné a užitečné bylinky. Díky jejich nesporným léčivým účinkům by se měly užívat ještě více než doposud.