Bylinky rostoucí v létě a na podzim: Mnoho bylinek se sbírá přes léto/podzim a jejich výhodou je, že si je můžete nasušit do zásoby na zimu. Pak už jen sáhnete po správném sáčku a připravíte si čaj, nálev nebo odvar podle potřeby.
Divizna velkokvětá
Diviznu si samozřejmě můžete pěstovat i na zahrádce. Ale jinak ji najdete na pastvinách a mýtinách, a protože se sbírá květ, sbírá se samozřejmě v době květu postupně, jak květy rozkvétají – v červenci až září. Diviznu je třeba sušit pomalu, aby květy neztrácely na kvalitě.
Dobromysl obecná
Dobromysl má ráda suché vápenité louky, lesostepi a paseky. Kvete v červenci až srpnu a sbírá se nepřekvetlá nať. Sbíráme za slunného počasí a sušíme raději ve stínu a pomaleji. Nejlepší je sušení v obrácených zavěšených kyticích.
Jitrocel kopinatý
Jitrocel najdeme na sušších loukách, pastvinách, mezích i polích. Sbírají se listy, a to nejlépe před tvořením stvolů, tedy od května do srpna. Jitrocel můžeme sušit, ale také z něj vyrábět za studena sirup proti kašli.
Kokoška pastuší tobolka
Tato bylinka roste na půdách bohatých na dusík, zejména na pastvinách, pustých místech, u cest i na zdích. Sbírá se nepřekvetlá nať. Výhodou této bylinky je, že není choulostivá a nezapaří se.
Kontryhel obecný
Bylinka miluje vlhčí louky, pastviny, prameniště. Sbírá se kvetoucí nať nebo přízemní listy. Suší se dobře a po usušení se snadno drolí.
Kostival lékařský
Další bylinkou, která miluje spíše vlhčí stanoviště, je kostival lékařský. Kvete v létě, ale pozor: sbírají se kořeny, a to buď na jaře, nebo na podzim, protože tehdy je v nich největší síla.
Plicník lékařský
Rovněž miluje vlhčí louky a další stanoviště. Sbírají se listy a výjimečně i kvetoucí nať, to vše od května do července. Usušená bylinka je drolivá.