Recepty z bylinek: Sílu bylinek znali už naši prapředci a s oblibou ji využívali. Dokonce se říká, že příroda má lék na každý problém. Receptů existuje nepřeberné množství a nejsou v mnoha případech ani složité.
Bylinky se staly nepostradatelnou součástí našich kuchyní. Každý pokrm skvěle dochutí a mnohdy umí nahradit i část soli. Z toho důvodu je dobré mít zásobu neustále po ruce. Kromě toho si do jídla dáte i kousek zdraví. Bylinky prospívají po mnoha stránkách našemu organismu. Vyzkoušejte naše recepty.
Pampeliškové kapary
- poupata pampelišky
- hořčičné semínko
- sůl
- ocet (jablečný, vinný…)
Nasbíráme si na čistém místě pevná pampelišková poupata. Doma je omyjeme a vrstvíme do skleničky. Každou vrstvu prosypáváme solí. Na vrch dáme trochu hořčičných semínek. Mezitím si zahřejeme ocet a horkým zalijeme poupata. Několik dní necháme uležet. Podáváme stejně jako pravé kapary.
Sedmikráskový sirup (za studena)
- sedmikráskové květy
- plátky citronu
- cukr
Na přípravu budeme potřebovat dostatečné množství sedmikráskových květů, které opatrně opláchneme. Do skleničky postupně vrstvíme bylinku, plátek citronu a cukr. Každou vrstvu upěchujeme, takto pokračujeme, než je nádoba plná. Končí se vrstvou cukru. Zavřeme a necháme 2-3 týdny macerovat. Není však na škodu, když ponecháte pracovat delší dobu. Sedmikráska postupně pouští šťávu a míchá se s cukrem. Nakonec vše přecedíme, vymačkáme a uchováváme v ledničce. Užívá se po lžičkách.
Šeříkový sirup
- 10 hroznů květů šeříku
- 1 kg cukru
- 2 citrony
- 1 l vody
Květy necháme chvilku ležet a protřepeme, aby z nich vylezl hmyz. Drobné fialové květy otrháme ze zelených stonků. Dáme do hrnce, nalijeme k nim 1 l horké vody. Necháme vychladnout. Po vychladnutí přidáme na plátky nakrájený citron. Přiklopíme pokličkou a takto ponecháme 24 hodiny pracovat. Následně přecedíme a důkladně vymačkáme přes plátno. Přelijeme do čistého hrnce, zahříváme, přidáváme cukr a jakmile je veškerý cukr rozpuštěný, máme hotovo.
Pokud chcete dosáhnout hustší konzistence, šťávu zahřívejte a míchejte, nechte probublávat. Neustále kontrolujte a ochutnávejte, aby vám nezhořknul. Jakmile jste hotoví, nalijte do čistých sklenic, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru.
Sirup z mladých kopřiv
- 130 kusů mladých kopřiv (přibližně 5 cm dlouhá snítka)
- 2 kg cukru
- 2 l vody
- 4 citrony
Kopřivy omyjeme vodou a nakrájíme na kousky. Připravíme si hrnec, dáme do něj nakrájené kopřivy a zalijeme vodou. Povaříme přibližně 5 minut a necháme vychladnout. Mezitím si nakrájíme na tenká kolečka citrony, jakmile jsou povařené kopřivy vychladlé, přidáme plátky citronu, přiklopíme víkem a 24 hodin necháme luhovat.
Druhý den citron a kopřivy vymačkáme, tekutinu přecedíme přes plátno a nalijeme do čistého hrnce. Na sporáku zahříváme a za stálého míchání přidáváme cukr. Jakmile je rozpuštěný, je hotovo.
Pokud chcete sirup hustší, nechte ještě probublávat a míchejte. Dejte pozor, ať nezhořkne. Hotový sirup nalijeme do připravených láhví, zavíčkujeme a umístíme dnem vzhůru.
Lipový likér s bezovými květy
- 3 velké hrsti lipového květu
- několik bezových květů (pokud máte možnost také nasbírat)
- 1 l vodky nebo slivovice
- 5 polévkových lžic medu
Květy dáme do sklenice a zalijeme alkoholem. Přidáme med, zamícháme, necháme na teplém a světlém místě alespoň 3 týdny louhovat. Potom přecedíme přes plátýnko a nalijeme do lahve. Uchováváme v ledničce. Pro zdraví štamprlička denně.
Bylinkové máslo s jarními léčivkami
- 2 lžíce květů hluchavky
- 2 lžíce květů pampelišky
- 2 lžíce listů pampelišky
- 2 lžíce ptačince žabince
- 2 lžíce popence břečťanolistého
- pepř
- sůl
- 200 g másla
Všechny zmiňované bylinky rostou kolem našich domovů hojně, neměl by být problém je najít. Jsou plné vitamínů, minerálních látek a jiných prospěšných živin. Máslo necháme při pokojové teplotě, aby změklo. Mezitím si nasekáme bylinky.
Jakmile je máslo měkké, dáme do něj sůl a pepř, zamícháme. Přidáme nadrobno nakrájené bylinky a opět promícháme. Je hotovo a můžete si namazat třeba na chleba.