Sedmikráska chudobka

Ač má sedmikráska přízvisko chudobka, její léčivé účinky „chudé“ rozhodně nejsou.

Česky:  

Sedmikráska chudobka
Latinsky:  

Bellis perennis
Slovensky: 

Sedmokráska obyčajná

 

Léčivé účinky

sedmikráska chudobka
Česky: Sedmikráska chudobka Latinsky: Bellis perennis Slovensky: sedmokráska obyčajná
  • Pomáhá zvýšit proces látkové výměny v játrech.
  • Doporučuje se při onemocnění žlučníku.
  • Přispívá k léčbě zánětlivých chorob dýchacích cest.
  • Léčí záněty v krku a dásní.
  • Využívá se na špatně se hojící rány či vředy.
  • Vhodná jako přísada do koupelí nebo jako odvar na obklady.

Použití a přípravky

Sedmikráska se stejně jako pampeliška nevyužívá pouze v léčitelství, ale také jako ingredience do zdravé kuchyně. Velmi oblíbený je bylinný odvar ze sedmikrásek.

  • Caralotion je regenerační tělové mléko se silným antioxidačním účinkem, které se snadno roztírá a vstřebává.
  • Protektin je přípravek na opalovaní s podílem sedmikrásek, který chrání pokožku a zároveň ovlivňuje správnou činnost vnitřních orgánů.

O sedmikrásce chudobce

Sedmikráska chudobka, také sedmikráska obecná, je jediným českým druhem rodu sedmikrásek. Hojně se vyskytuje v celé Evropě, až po Kavkaz.

sedmikráskaNejčastěji se s ní setkáme v rozsáhlých travních společenstvech. Ke svému životu potřebuje dostatek slunečního záření, proto si vybírá pouze místa, kam stín nezavítá.

Sedmikráska je nízká rostlina, dorůstající velikosti 10 cm. Květy jsou podobně jako květy slunečnice heliotropické – otáčejí se za sluncem. Jsou také velmi odolné a vydrží -15 stupňový mráz.

Jak už bylo řečeno, sedmikráska je léčivá bylina. Sbírají se květní úbory se stonkem do 2 cm. Mezi léčivé látky, které sedmikráska obsahuje patří například hořčiny, silice, třísloviny, organické kyseliny, minerální látky, inulin a v neposlední řadě také cukr.

Krom různých odvarů či masti, se používá jako výborná surovina do jarních salátů.

Sirup ze sedmikrásky proti kašli: dvě sklenice kvítků sedmikrásky a jeden a půl sklenice cukru smícháme dohromady. Necháme odležet do druhého dne. Po uležení slijeme do čisté láhve a skladujeme v lednici. Sirup zde vydrží tři až čtyři měsíce. V případě potřeby podáváme 3x denně jednu lžíci.

Obklady ze sedmikrásky: Připravíme si čtvrt litru horké vody a vložíme do ní dvě lžíce sušených květů, popřípadě 4 lžíce čerstvých květů. Budeme 10 minut louhovat. Obklad přikládáme na odřeniny, opařeniny, omrzliny, rány, ale i na bolavé klouby a svaly.

Další odkazy

foto: .Bambo., AnneTanne

 
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů