Jakmile se dozvíte diagnózu rakovina, zhroutí se vám celý svět. To je pochopitelné. Ale zkuste se na to podívat jako na možnost začít znovu a jinak. Jen strava a bylinky samozřejmě nejsou a ani nemohou být samospasitelné, ale velmi vám na nové cestě životem pomohou.
Prevence
Nejprve se podívejme na prevenci, tedy na to, jak rakovině předejít či zabránit. Zaměřte se na to, aby vaše strava byla bohatá na vitamíny C, A a E. Zkuste omezit maso, které se v těle vstřebává nejdéle ze všech potravin. Zaměřte se na antioxidanty, které tělo čistí od škodlivých částic – rakytník, ostropestřec, meruňky, červená řepa… Ze stopových prvků si pravidelně doplňujte zinek (dýňová semínka) a jód (ryby, mořské plody).
Když už je rakovina diagnostikována
Jakmile už víte, že ve vašem těle začalo nějaké rakovinné bujení, vzdejte se masa aspoň na nějaký čas. Trávení masa opravdu tělo velmi zatěžuje a to teď bude potřebovat sílu spíše na boj s nemocí. Doplňte do jídelníčku zdroje vitamínu C (ovoce, zelenina), A (meruňky, špenát, rybí tuk, játra) a E (lískové oříšky a ořechy vůbec, mandle, slunečnicová semínka, pšeničné klíčky). K obědu si dopřejte zeleninový vývar, k pití se hodí zejména šťávy z čerstvého ovoce. Bylinkové čaje si vařte z pampelišky, kopřivy, rakytníku, aronie, šípků, měsíčku, rdesna ptačího nebo jetele. Bylinky je možné kombinovat. Lepší je čaje nesladit a bílý cukr vůbec vynechat.
Zázvor
Velmi účinným antioxidantem je zázvor. Vyzkoušejte pít zázvorový čaj. Kousek oddenku zázvoru oloupejte a nastrouhejte. Zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat, přeceďte a pijte 2x denně.
Kurkuma
I kurkuma je výborným lékem proti rakovině. Přidávejte ji do jídel všude tam, kde je to možné. Můžete použít jak čerstvou kurkumu, tak kurkumový prášek.
Hlíva ústřičná
Dokonce i některé houby mohou pomoci s rakovinou. Hlívu seženete nejen v přírodě, můžete si ji také koupit – nejlépe v biokvalitě. Přidávat se dá do polévek i omáček. Pokud nemáte rádi houby, pak sušená hlíva umletá na prášek, kterou přidáte do jídla, není skoro cítit.