Bylinky coby prevence i účinná pomoc při plicním onemocněním

Healing dry foliage coltsfoot
Zdroj foto: envato

S příchodem podzimu trápí plicní onemocnění mnohé z nás. Mezi nejčastější patří kašel, zánět průdušek, onemocnění dýchacích cest. Které byliny pomůžou s léčbou? Na které se spolehnout v rámci prevence a ocení je nejen astmatici?

plicnik lekarsky
Kpjas / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)      Plicník

Plicník lékařský je osvědčeným pomocníkem

Plicník lékařský ocení nejen astmatici, ale i kuřáci. Bylina pomáhá při všech dýchacích potížích. Už kdysi lidé pili odvar z květů při zápalu plic a průdušek, poškození sliznice hltanu. Listy můžete přidat do salátů. Jsou sice hořké, ale dají se vařit i dusit. Obsahují prospěšné látky, díky kterým rostlina působí i jako přírodní antibiotikum. Výhodou je, že bylina pomůže i s dalšími problémy. Pro léčebný účinek se pije odvar z rostliny. Ten však můžete použít i na ošetření kůže menšího rozsahu, jako jsou oděrky či popáleniny.

podbel
Zdroj foto: pixabay                         Podběl

Podběl pomáhá po celá tisíciletí

Podběl lékařský posiluje plíce, dále snižuje množství hlenu v plicích a průduškách, jakožto zklidňuje sliznice. Pomůže při kašli, astmatu, zánětu průdušek a dalších onemocněních dýchacích cest. Užívat můžete v podobě čaje ze sušených květů. Další možností je užívání v podobě tinktury (alkoholového extraktu).

salvej
Zdroj foto: envato                      Šalvěj

Šalvěj léčí kašel i bolest v krku

Šalvěj lékařská je známá pro své opojné aroma. Díky vysokému podílu olejů léčí a stimuluje respirační systém. Rostlina pomůže při kašli i bolesti v krku. Můžete inhalovat výpary, kloktat nálev nebo popíjet šalvějový čaj. Jen je třeba si dát pozor na koncentraci. Platí zde, že čím méně, tím lépe.

jitrocel
Zdroj foto: StaraBlazkova / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)        Jitrocel

Listy jitrocele pomůžou s podrážděnou sliznicí

Listy jitrocele jsou známé po staletí svým účinkem. Používají se na zmírnění kašle a podrážděnou sliznici. Listy obsahují látky, díky kterým mají protizánětlivý, antibakteriální účinek. Bylina pomůže při nachlazení, podrážděných průduškách. Mírní suchý kašel tak, že eliminuje tvorbu hlenu v plicích.

divizna
Zdroj foto: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                        Divizna

Divizna je účinnou přírodní pomocí

Divizna patří mezi účinné přírodní pomocníky. Pomáhá s odstraněním hlenu z plic. Používají se květy i listy pro přípravu silného extraktu, který čistí průdušky a rovněž pomáhá snížit záněty dýchacích cest.

oregano
Zdroj foto: envato                           Oregáno

Oregano není jen pro dobrou mysl

Oregano neboli dobromysl vyniká obsahem prospěšných látek. Díky tomu rostlina posiluje náš imunitní systém, působí na odhleňování a redukuje množství histaminu, což má vliv na zprůchodnění dýchacích cest. Dobromysl ničí škodlivou bakterii stafylokok aureus, na kterou má dokonce ještě větší efekt než většina komerčně používaných léčiv.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, ceskestavby.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here