Léčivky, které se vyplatí mít v zásobě, když se ochladí

bylinky
Zdroj foto: pixabay

Bylinky na nachlazení: V podzimním a zimním období dochází k razantním změnám teplot. S tím přichází ruku v ruce nachlazení, kašel, rýma. Pokud se nejedná o vážnější stav, můžeme včas zasáhnout pomocí bylinek. Které léčivky by neměly uniknout vaší pozornosti?

Léčivé rostliny jsou používány od dávných dob. Naši předkové léčivky, které rostly všude okolo, sbírali a vypozorovali různé účinky. Tak je tomu i u nachlazení, kašle, rýmy nebo třeba škrábání v krku. Které bylinky jsou spolehliví pomocníci a rozhodně se vyplatí je pořídit do zásoby?

bylinka
Zdroj foto: /commons.wikimedia.org                Rýmovník

Rýmovník uleví nejen při rýmě

Rýmovník se těší stále větší oblibě. Pěstuje se jako nenáročná pokojovka, která roste poměrně rychle. Většina lidí si ji pořizuje kvůli rýmě a nachlazení, má však ještě jeden bonus, odpuzuje hmyz. Pochází z tropů východní Afriky, má oválně zoubkované listy a celá je pokryta chloupky. Pokud si přivoníte, ucítíte směs kafru, meduňky nebo máty. Potřebuje dostatek světla a mírnou zálivku.

  • Léčba a prevence rýmy: stačí utrhnout lístek a promnout mezi prsty. Chvíli k němu čichejte, takto klidně dvakrát denně. Rýmovník obsahuje látky, které podpoří vylučování hlenu.
  • Zklidnění podrážděné pokožky: můžeme využít na bodnutí komárem, lupénku nebo jiný ekzém. Jeho protizánětlivé účinky pomáhají při svědění a zarudnutí.
  • Mírní artritické bolesti: esenciální olej rýmovníku je bohatý na kyseliny, které ulevují od bolesti spojené s artritidou.
  • Doporučuje se při vysokém krevním tlaku a zvýšeném cholesterolu, odstraňuje žlučové a ledvinové kameny: stačí si připravit odvar z jednoho lístku, který zalijeme 200 ml vody.

Rýmovníková tinktura: budeme potřebovat přibližně 150-200 g mírně usušených lístků byliny, 500 ml alespoň 60 % alkoholu. Lístky nasekáme, dáme do sklenice a zalijeme alkoholem. Ponecháme jeden měsíc macerovat, každý den promícháme. Pokud by lístky hnědly, ihned je vyndáme. Nakonec přecedíme a uchováváme v tmavých lahvičkách. Užíváme 20 kapek denně.

Proskurnik
Zdroj foto: upload.wikimedia.org                Proskurník lékařský

Proskurník lékařský pro zdraví i okrasu zahrady

Původně se rostlina pěstovala pro léčebné účely, dnes zdobí mnohé zahrady a vysazuje se jako okrasná rostlina. U nás se vyskytuje v těch nejteplejších oblastech. Proskurník je keříkovitého vzrůstu a dosahuje 1,5 m výšky. U nás je chráněný, roste v pobřežních křovinách, vlhkých loukách a pastvinách. Má bílé až narůžovělé květy. Bylinu při přípravě nezaléváme horkou vodou.

Využívá se květ, list a především kořen. Ve všech částech rostliny jsou obsaženy slizovité látky. Listy a květy sbíráme v době kvetení. Kořen urputně neumýváme, jen ho očistíme kartáčkem, nasekáme a sušíme.

  • Nemoci průdušek a dýchacího systému: Přítomnost slizovitých látek bylinu předurčuje k léčbě nemocí dýchacího systému. Funguje skvěle proti kašli, zánětu průdušek, je vhodný i pro děti. Užívá se také při angíně, chřipce a bolesti v krku. Chrání sliznice před působením škodlivin. Účinek lze posílit v kombinaci například se šalvějí, jitrocelem nebo lipovým květem.
  • Pomocník s žaludečními či dvanácterníkovými vředy: slizovité látky chrání sliznice trávicího traktu. Často ho najdeme jako přísadu čajových žaludečních směsí. Podporuje vyměšování stolice.

Studený macerát: z proskurníku připravujeme studený macerát. Dvě čajové lžičky byliny zalijeme vlažnou vodou a necháme přes noc macerovat. Ráno přecedíme a mírně ohřejeme. V případě potíží s trávicím traktem můžeme přidat heřmánek, puškvorec nebo zeměžluč.

podbel
Zdroj foto: pixabay                      Podběl lékařský

Podběl lékařský patří mezi první posly jara

Po dlouhém zimním spánku, kdy ještě louky nepokrývá zeleň, vysrkuje své žluté hlavičky velmi cenná bylinka. Podběl patří mezi první jarní bylinky, kdo má vytrénovaný nos, ucítí jeho nasládlou vůni. U nás ho najdeme takřka po celém území, zejména na vlhkých půdách, stráních, štěrkovitých areálech, rumištích. Lístky se objevují až po odkvětu.

Sbírají se květy, ty jsou také dobrým indikátorem počasí. Pokud jsou uzavřené, je pravděpodobné, že bude pršet. Vyrůstají na 15 cm dlouhé lodyze.  Jsou plné pylu a včelky v nich nachází svou první potravu. Později se sbírají i listy. Velmi účinná je kombinace listů a květů.

  • Zánět průdušek a pohrudnice: uvolňuje hleny a má protizánětlivé účinky. Léčí bronchitidu, zánět hrtanu, pohrudnice a počínající tuberkulózu. Pomáhá při úporném kašli a chrapotu.
  • Zevně na oteklé nohy, skrufulózní vředy a jako obklad na hruď: čerstvé listy rozmělníme a ve formě kašičky přiložíme na postižené místo. Také lze připravit koupel.

Čaj z podběle: čajovou lžičku bylinky spaříme 250 ml horké vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad: čerstvé lístky rozmělníme do konzistence kašičky a přiložíme na místo.

bez
Zdroj foto: pixabay                            Bez černý

Bez černý je téměř celý léčivý

Známý keř najdeme takřka všude po celém našem území, hlavně v teplejších oblastech. Roste na pasekách, v obcích, na rumištích, při okrajích lesů, na vlhkých, živných půdách. Bez černý dvakrát do roka mění svoji podobu, na jaře vykvétá omamně vonícími vrcholíky žlutobílých květů a na podzim, kdy lístky začínají žloutnout, se objevují tmavé kuličky plodů.

  • Květy: sbírají se v době, kdy je prostřední skupinka květů ještě uzavřená. Mají intenzivní a velmi příjemnou vůni. Jsou skvělým prostředkem na nachlazení, zahlenění, kašel. Podporují pocení, čistí průdušky a ničí bakterie. Pomáhají při rýmě, mají močopudný účinek.
  • Plody: nasbíranou úrodu tmavých bobulek přebereme a zelené vyhodíme. Můžeme je usušit nebo zpracovat čerstvé. Vyrábí se z nich sirup, kompot nebo víno. Konzumovat čerstvé se dají jen v malém množství, jsou projímavé. Tiší bolest nervového původu, například zánět trojklanného nervu nebo výhřez meziobratlové ploténky.

Bezinkový květový likér: 30 kusů květů (neoplachujeme), 800 g cukru, šťáva z jednoho citronu, 2 l vody, 2 l vodky nebo rumu, 1 l jablečné šťávy.

Květy nasypeme do nádoby, zalijeme vodou a jablečnou šťávou. Ponecháme 24 hodin. Druhý den přes síto přecedíme, dolijeme vodku, citron a nasypeme cukr. Dobře zamícháme a necháme ještě týden odstát.

Další bylinky, které se budou v chladném období hodit: jitrocel, tymián, divizna, lípa, heřmánek, šalvěj, sléz, pískavice.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here