Bylinky na léčbu zánětu dutin

salvej lekarska
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                   Šalvěj lékařská

Zánět dutin dokáže potrápit a přivodit i mnoho probdělých nocí, kdy bolestí nelze ani spát. Vše doprovázené urputnou bolestí hlavy. Jaké bylinky v tomto směru pomohou a lze se na ně spolehnout?

Zánět dutin vzniká zaplněním dutin v oblasti hlavy sekretem následkem virů, bakterií, které se objeví v nosní sliznici, kde způsobují zahlenění, tj. ucpávají průduchy. Jedná se o komplikace spojené s běžným nachlazením, chřipkou.

Prvními příznaky jsou rýma, slabost, únava, zvýšená teplota apod. Především se jedná o bolest hlavy v místě, kde se nachází ucpaná dutina. I když bolest je mnohdy nesnesitelná, někdy doprovázená i bolestí ucha, čelisti, tváře. Zkrátka, když se tento problém objeví, není důvod okamžitě panikařit, ale využít domácí způsoby léčby v podání bylinek.

Účinný obklad proti zánětu dutin

Zde pomůže zázvor, který vyniká tím, že dokáže silně prokrvit tkáň a skvěle pomáhá k odhlenění. Obklad se připraví následovně, kdy vroucí vodou cca 250 ml přelijete cca 1 lžičku nastrouhaného či sušeného zázvoru. Pozor na to, že nálev nesmí být příliš silný, aby nevznikla reakce na kůži. Do nálevu se namočí kapesník či kousek plátěné látky a přiloží se na čelo. Jakmile zábal na čele vychladne, opakujete znovu a alespoň 5x a to nejméně 3x denně.

Použít lze i lněné semínko. Kdy se lněné semínko dá do mísy, přelije vroucí vodou, rychle se rozmíchá na kaši, která by neměla být ani moc vlhká či suchá. To se rozloží na bavlněné kapesníčky či plátěnou látku a složí se tak, aby bylo možné přikládat na bolavá místa vlevo a vpravo vedle nosu, na čelo apod. Zkrátka tam, kde jsou bolestivá místa při dutinách. Obklady stačí držet rukou a dávat pozor, aby nebyly příliš horké.

bylinky

Inhalace

Velmi osvědčená je inhalace pro odhlenění a coby spouštěč rýmy a tím vyřešení problému. Zde se nabízí hned několik variant, záleží, kterou bylinu budete mít k dispozici. Vyzkoušet lze do 1 l vroucí vody dát 1 lžíci petrželové natě a ½ lžíce semínek fenyklu. Nechat krátce projít varem a páru inhalovat.

Rovněž lze zkusit alternativu, kdy 0,5 l vody se přivede k varu, přidají se 4 lžíce světlíku lékařského, krátce se povaří, nechá vyluhovat a poté se inhaluje. Na stejné bázi lze místo světlíku použít majoránku zahradní. Inhalovat lze nejdéle po dobu 10 minut a několikrát denně.

Vhodná je taktéž inhalace máty peprné, která se povaří cca 10 minut ve vodě a nad horkou párou se nahřívají čelní dutiny. Máta vyniká tím, že uvolňuje napětí a bolesti. Jen je třeba mít při inhalaci zavřené oči.

Pomocník – jablečný ocet

Ocet má protizánětlivé, protivirové a protibakteriální účinky, které jsou spojeny s léčbou infekcí. Jablečný ocet taktéž podporuje imunitu, tímto tak působí i jako prevence proti rýmě, chřipce apod.

Jablečný ocet při zánětu dutin je možné použít několika způsoby, jako je například zamíchání 1 lžíce octa do šálku s teplou vodou a pít každý den. Možné je také rozmíchání 2 lžic ve sklenici vody a každou lžíci vtáhnout do nosní dírky, stékající tekutinu do hrdla je třeba vyplivnout.

Pomoc ze strany bylinných čajů

Velmi účinná je šalvěj lékařská, která dokáže uvolnit hleny. Čaj ze šalvěje se pije 2x denně. Čaj lze použít jak ke vnitřnímu užití, tak ho lze využít i k napařování. Stačí dýchat několik minut horké výpary ze šalvěje.

Na stejné bázi je možné připravit i další bylinky, kromě šalvěje lze použít i květy divizny, mateřídoušku, jablečník.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here