Proč svrab tolik útočí a jak se mu bránit nejen pomocí bylinek

svedeni
Zdroj foto: envato

Svrab je velmi nakažlivé kožní onemocnění, které trápí stále více lidí. A to i přes to, že dodržují zásady hygieny. Ano, dnes už svrab není nemocí chudých, ale šíří se napříč všemi generacemi i sociálními vrstvami. Dnes se tolik šíří právě proto, že společnost je globální a cestování zcela běžné.

Co je to svrab

Svrab je kožní onemocnění, které šíří roztoč zákožka svrabová. Ta se zavrtává do kůže člověka, vytváří v ní chodbičky, tam klade vajíčka, dospělec se pak chodbičkami dostává zase na povrch kůže, a to pak způsobuje úporné svědění a vřídky či pupínky na kůži. Zákožkou se můžete nakazit prakticky kdekoliv – v autobuse, ve vlaku, na koupališti, v hotelu; roztoč si nevybírá. Kromě toho se nemusíte setkat přímo s nakaženým člověkem, stačí přijít do kontaktu s kontaminovanými věcmi – oblečení, ložního prádla, ručníků. Většinou se jedná o delší kontakt, podání ruky by nemělo být nebezpečné.

Které oblasti zákožka napadá

Zákožka nejraději napadá oblasti s jemnou kůží, takže ji můžete najít na vnitřní straně stehen, v oblasti genitálií, v okolí pupku, na kotnících, zápěstích, v meziprstních prostorech.

svrab
Zdroj foto: envato

Jak svrab léčit

Během léčby se používají speciální masti a krémy, které se aplikují na celé tělo. Během léčby je – možná trochu paradoxně – zakázáno se mýt, ale je to z toho důvodu, aby se zničily veškeré zárodky zákožky. Nejaplikovanější mastí je sirná vazelína, která obsahuje 10 až 20 % síry a zákožku likviduje zcela spolehlivě.

Bylinkami proti svrabu

Bylinky také pomůžou proti svrabu, a to konkrétně hřebíček (hřebíčkový olej), rozmarýn (rozmarýnový olej), aloe vera (šťáva nebo gel) anebo tea tree oil. Všechny tyto látky mají silice, na které je zákožka svrabová „alergická“ a zahyne. Je ale potřeba používat všechny bylinky dlouhodobě, natírat všechna místa na těle – včetně pokožky hlavy a vydržet to. Zejména je potřeba nemýt se cca 2 dny.

Potom naopak je potřeba celé tělo i vlasy důkladně umýt, vyměnit ložní prádlo i veškeré oblečení a ručníky. Tyto textilie vypereme alespoň na 60 °C, abychom se zbavili všech zárodků.

Pro zlepšení napadené pokožky můžeme použít odvary z měsíčku, slézu a kopřivy. Vnitřně konzumujeme mrkev a dýňová semínka.

Zdroje: www.wikipedia.org, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha, 2009, www.ceskaordinace.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here