Svědění může provázet různé nemoci, může také znamenat suchou pokožku, anebo výskyt parazitů – zejména vší. Poradíme vám, jak se svědění zbavit přirozenou cestou.
Vnitřní léčiva
Pokud svědění vychází zevnitř, tj. je zpoůsobeno nějakou nemocí nebo nedostatkem nějakého stopového prvku, vyzkoušejte nejprve doplnit do svého jídelníčku vitamín A (mrkev, zelená paprika, další druhy zeleniny, meruňky) a zinek (dýňová semínka). Pomůže také železo (tmavá masa, vnitřnosti) a křemík (přeslička, kopřiva).
Čaj proti svědění
Oblíbeným čajem proti svědění je čaj z šalvěje, mateřídoušky a heřmánku, kdy smícháte všechny bylinky stejným dílem, zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 minut louhovat. Pak scedíte a pijete teplé 2x denně, dokud svědění neustoupí.
Zevní prostředky
Jako zevní prostředky proti svědění se dá použít odvar z tymiánu nebo odvar z máty. Připravujete oba stejně – hrst natě spaříte vroucí vodou, necháte 15 minut louhovat a používáte vlažné nebo studené. Máta působí i jako místní znecitlivění a ještě ochlazuje pokožku.
Možné je použití tinktur. Vhodné jsou tinktury z kaštanu, máty nebo lichořeřišnice. Potíráme jimi postižená místa.
Pokud svědění způsobují vši
Nejúpornější svědění pokožky hlavy způsobují vši, pokud je nezachytíte včas. Tady je namístě použít jakýkoliv šampon proti vším, preventivně postříkat vlasy TTO, a důsledně vyčesávat vlasy hustým hřebínkem a vybírat všechny (i mrtvé) vši a hnidy, dokud nejsou vlasy zcela čisté. Dlouhé vlasy se vyplatí ostříhat, i když to bude za breku holčičky. Protože i jen jedna veš dokáže naklást další stovky hnid a váš boj bude pokračovat nanovo.
Zdroje: www.wikipedia.org, Staňková-Kröhnová, Magdaléna: Bylinky pro děti a maminky 2, Grada, Praha 2019, Hoffmannová – Jebavý: Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U podléšky, Božkov 1991.