Když trpí průjmem dospělý, nebo dokonce dítě, je to vždy problém, protože rychle dochází k odvodnění. Za prvé je tedy třeba dodávat tekutiny, ale opatrně, raději po lžičkách. Samotný průjem se pokusíme zastavit přírodními prostředky, které jsou zvláště u dětí šetrnější než léky.
Doporučená strava
Strava, která pomáhá při průjmu, je složená ze suchého pečiva, rýže, brambor, mrkve, strouhaného jablka, borůvek a ovesných vloček. Až když se nám podaří zastavit průjem, postupně přidáváme další ovoce a zeleninu a teprve úplně na konec maso. Se sladkostmi raději nějaký čas počkáme. Stejně tak s kávou u dospělých.
Bylinky proti průjmu
Dále se proti průjmu doporučuje žvýkat sušené borůvky, pít kroupový čaj nebo čaj z dubové kůry. Semena indického jitrocele (psyllium) pak obsahují rozpustnou vlákninu ve formě slizu, která v trávicím traktu nabobtná, a tak zvětší svůj objem, čímž pomáhá upravovat stolici jak při zácpě, tak při průjmu. Odvar z listů jahodníku nebo ostružiníku zase pomáhá při infekčních průjmech. Průjmy způsobené nevhodnou stravou, ale i ty infekční léčí také čaj z mateřídoušky. Dokonce i šalvěj staví průjem. Nebo můžeme vyzkoušet čaj z třezalky tečkované, ale tady pozor: nesmí se používat dlouhodobě a při vnitřním použití vzniká přecitlivělost na sluneční záření – nechoďte tedy na přímé slunce, nebo alespoň použijte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Proti průjmu můžeme rovněž použít čaj z máty, který připravíme takto: 1 díl máty + 1 díl heřmánku + 1 díl semínek fenyklu, anýzu nebo kmínu přelijeme 0,5 litrem vroucí vody, louhujeme 15 minut a scedíme. Pijeme vždy neslazené a maximálně 2 šálky denně, dokud potíže neodezní, nikdy však ne dlouhodobě. Doufáme, že se vám podaří nepříjemné potíže zastavit a budete brzy zdrávi!