Jitrocel vejčitý (Plantago ovata)

Česky:  

Jitrocel vejčitý
Latinsky:   

Plantago ovata
Slovensky:

Skorocel indický

Jitrocel vejčitý (Plantago ovata) je taktéž známý pod svým názvem psyllium. Je to zvláštní forma vlákniny, která se častokrát používá jako projímadlo. Avšak užívání této rostliny je přínosné pro mnoho částí lidského těla, včetně srdce a slinivky břišní.

Léčivé účinky

Jitrocel vejčitý Autor: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, Odkaz Česky: Jitrocel vejčitý, Latinsky: plantago ovata, Slovensky: Skorocel indický
  • Působí jako laxativum (projímadlo).
  • Příznivě ovlivňuje trávicí a vylučovací systém člověka.
  • Podporuje imunitní funkci člověka.
  • Působí proti vzniku rakoviny střev.
  • Snižuje záněty a udržuje zdravé tkáně a buňky.
  • Podporuje zdraví srdce – postupným trávením potravin reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Používá se při hubnutí – psyllium navozuje pocit sytosti.

Použití a přípravky

Jitrocel vejčitý se prodává jako doplněk stravy ve formě sušené byliny nebo kapslí pod názvem psyllium. Takto působí jako laxativum a také vylepšuje celkový trávicí a vylučovací systém člověka – zajistí pravidelnost a optimální hustotu stolice. Protože pohlcuje vodu ve střevě, je potřeba během užívání psyllia pít dostatek tekutin.

Psyllium působí jako prebiotikum – látka potřebná pro vývoj zdravých kolonií probiotik ve střevě. Ty jsou nezbytné pro zdravou imunitní funkci.

Udržení zdravé hmotnosti je zájmem mnoha lidí, zejména těch s chronickým onemocněním, jako je Crohnova nemoc nebo diabetes. Vzhledem k tomu, že psyllium absorbuje tekutinu ve vašem těle, může vám poskytnout pocit sytosti. To vám pomůže řídit množství jídla, které jíte.

Psyllium se nejčastěji konzumuje ve formě prášku, ale je k dispozici také v kapslích, granulích i jako kapalina. Je hlavní složkou laxativ.

Kontraindikace:

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, jeho bezpečnost nebyla dostatečně prověřena.

O jitroceli vejčitém

Jitrocel vejčitý je jednoletá rostlina, která patří do rodiny jitrocelů. Je pěstován zejména pro léčivé účinky semen, které obsahují vlákninu. Roste v teplých částech Země, jako je jižní Evropa, severní Afrika, Arabský poloostrov a Indie. Důležité je, aby půda, na které roste, měla dostatek dusíku a byla písčitá nebo jílovitá.

Pro růst jitrocele vejčitého je důležitý stálý sluneční svit – chlad a zastínění pro něj není příznivý. Dorůstá do výšky 15 cm, má krátký stonek s malými listy. Plody jsou tobolky dlouhé asi 5 mm, které obsahují tak důležitá a využívaná semínka.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty