Jitrocel vejčitý (Plantago ovata)

Česky:  

Jitrocel vejčitý
Latinsky:   

Plantago ovata
Slovensky:

Skorocel indický

Jitrocel vejčitý (Plantago ovata) je taktéž známý pod svým názvem psyllium. Je to zvláštní forma vlákniny, která se častokrát používá jako projímadlo. Avšak užívání této rostliny je přínosné pro mnoho částí lidského těla, včetně srdce a slinivky břišní.

Léčivé účinky

Jitrocel vejčitý Autor: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, Odkaz Česky: Jitrocel vejčitý, Latinsky: plantago ovata, Slovensky: Skorocel indický
  • Působí jako laxativum (projímadlo).
  • Příznivě ovlivňuje trávicí a vylučovací systém člověka.
  • Podporuje imunitní funkci člověka.
  • Působí proti vzniku rakoviny střev.
  • Snižuje záněty a udržuje zdravé tkáně a buňky.
  • Podporuje zdraví srdce – postupným trávením potravin reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Používá se při hubnutí – psyllium navozuje pocit sytosti.

Použití a přípravky

Jitrocel vejčitý se prodává jako doplněk stravy ve formě sušené byliny nebo kapslí pod názvem psyllium. Takto působí jako laxativum a také vylepšuje celkový trávicí a vylučovací systém člověka – zajistí pravidelnost a optimální hustotu stolice. Protože pohlcuje vodu ve střevě, je potřeba během užívání psyllia pít dostatek tekutin.

Psyllium působí jako prebiotikum – látka potřebná pro vývoj zdravých kolonií probiotik ve střevě. Ty jsou nezbytné pro zdravou imunitní funkci.

Udržení zdravé hmotnosti je zájmem mnoha lidí, zejména těch s chronickým onemocněním, jako je Crohnova nemoc nebo diabetes. Vzhledem k tomu, že psyllium absorbuje tekutinu ve vašem těle, může vám poskytnout pocit sytosti. To vám pomůže řídit množství jídla, které jíte.

Psyllium se nejčastěji konzumuje ve formě prášku, ale je k dispozici také v kapslích, granulích i jako kapalina. Je hlavní složkou laxativ.

Kontraindikace:

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, jeho bezpečnost nebyla dostatečně prověřena.

O jitroceli vejčitém

Jitrocel vejčitý je jednoletá rostlina, která patří do rodiny jitrocelů. Je pěstován zejména pro léčivé účinky semen, které obsahují vlákninu. Roste v teplých částech Země, jako je jižní Evropa, severní Afrika, Arabský poloostrov a Indie. Důležité je, aby půda, na které roste, měla dostatek dusíku a byla písčitá nebo jílovitá.

Pro růst jitrocele vejčitého je důležitý stálý sluneční svit – chlad a zastínění pro něj není příznivý. Dorůstá do výšky 15 cm, má krátký stonek s malými listy. Plody jsou tobolky dlouhé asi 5 mm, které obsahují tak důležitá a využívaná semínka.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů