Nevěříte, že i nehtům prospívají bylinky? Ale je to tak. Abyste měli krásné, silné a lesklé nehty, potřebujete užívat bylinky vnitřně i zevně, a to alespoň po dobu několika týdnů, než se zlepšení projeví. Výsledek pak ale stojí zato.
Jaké bylinky užívat vnitřně?
Jako první potřebujete doplnit železo, křemík a zinek. Železo najdete v sóji, fazolích, vaječném žloutku, ústřicích, játrech, slunečnicových semínkách a máku. Křemík je obsažen v přesličce, konopičce, rdesnu ptačím, pýru, kopřivě, podbělu a ostřici obecné. Zinek je v ústřicích, hovězím a jehněčím mase, játrech, dýňových semínkách, vaječném žloutku a kakau. Potraviny samozřejmě můžete upravit na způsob, jak je máte rádi. Křemík doplníte nejlépe čajem z vyjmenovaných bylin: 50 g přesličky + 50 g konopičky + 50 g rdesna ptačího + 50 g pýru + 50 g kopřivy + 50 g podbělu + 50 g ostřice zalijeme vroucí vodou a necháme 10–15 minut louhovat. Pijeme jeden šálek čaje denně. Bylinky můžeme i kombinovat nebo některé vynechat.
Jakými bylinkami zlepšíme kvalitu nehtů zevně?
Zevně použijeme obklady z těchto bylin: heřmánek, pískavice řecké seno, lichořeřišnice, ořešák a mandlový olej. Z heřmánku můžeme kromě obkladu z odvaru použít i heřmánkový olej, který vyrobíme následovně: Do sklenice napěchujeme květy heřmánku a zalijeme kvalitním olivovým olejem, necháme stát 3 týdny na slunci, poté přecedíme a uchováváme v temnu ve skleněné lahvičce. Na nehty potom použijeme olejový zábal, kdy nehty namočíme do oleje, zabalíme do teplé osušky/ručníku/plínky a necháme 20 minut působit. Opakujeme alespoň 1x týdně. Pískavici řecké seno použijeme při zánětu nehtového lůžka. Postižené místo nejprve vymyjeme odvarem z heřmánku a poté přiložíme obklad ze semen řeckého sena na 15 minut. Mandlový olej můžeme dobře kombinovat se všemi vyjmenovanými bylinkami pro zvýšení účinku. Při nakládání heřmánku, lichořeřišnice či ořešáku do mandlového oleje postupujeme stejně jako při výrobě heřmánkového oleje. Nehty ošetřujeme pravidelnými teplými zábaly, a to i poté, co se jejich kvalita zlepšila.